22 grudnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Zbiorniki IBC – bezpieczne opakowanie substancji płynnych

2 min read

Paletopojemnik IBC to ważne narzędzie, z którego na co dzień korzysta się na halach produkcyjnych i magazynowych oraz podczas przewozu substancji płynnych. Jego popularność wynika z faktu, iż nadaje się do transportu praktycznie wszystkich rodzajów cieczy, w tym także określanych mianem towarów niebezpiecznych.

Zbiornik IBC – jak jest skonstruowany?

Co sprawia, że kontenery IBC są odporne na działanie substancji szkodliwych? I jak są zbudowane, że znalazły tak wszechstronne zastosowanie w przemyśle? Sekret wytrzymałości Paletopojemników tkwi w specjalnym rodzaju materiału, z którego się je wytwarza. Jest nim tworzywo sztuczne o nazwie polietylen, słynące z wysokiej gęstości (HPDE).

Co do samej konstrukcji, zbiornik ibc składa się z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest właśnie plastikowy kontener, najczęściej o pojemności 1000 litrów. Zbiornik ten jest zabezpieczony z zewnątrz masywnym, metalowym koszem, ustawionym na (najczęściej) drewnianej palecie.

Ważną rolę odgrywają także niewielkie elementy, umożliwiające napełnianie pojemnika i rozlewanie znajdującej się w nim cieczy do mniejszych opakowań oraz jednocześnie gwarantujące szczelność konstrukcji. Mowa tu o nakrętce górnej z funkcją napowietrzania lub bez niej a także o korku spustowym.

Kontener IBC – bezpieczeństwo podczas produkcji i transportu

Unikatowa konstrukcja, na której oparty jest kontener IBC gwarantuje maksimum bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy wewnątrz pojemnika znajduje się woda, czy żrący kwas. Przez bezpieczeństwo rozumie się gwarancję, że magazynowane w ten sposób substancje nie stanowią zagrożenia zarówno dla ludzi jak i dla środowiska naturalnego.

Bezpieczeństwo wynika nie tylko z zastosowanych materiałów ale i stabilnej konstrukcji, którą jest nic innego jak standaryzowana paleta. Dzięki temu możliwe jest nawet ustawianie zbiorników IBC jeden na drugim, co jest zjawiskiem pożądanym, szczególnie na etapie magazynowania.

Warto podkreślić, że stuprocentową pewność bezpiecznego użytkowania można osiągnąć wyłącznie wtedy, gdy używa się pojemników zgodnie z ich przeznaczeniem i stosuje się do wszelkich wytycznych producenta. Ponadto jeśli zajmujemy się handlem czy transportem substancjami niebezpiecznymi, musimy pamiętać o konieczności posiadania specjalnych uprawnień ADR. Nawet jeśli zlecamy firmie zewnętrznej przewóz tego typu substancji musimy mieć pewność, że ona takie aktualne uprawnienia posiada.