20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Funkcjonalna pasta lutownicza

2 min read

Dziś pasta lutownicza bardzo często zastępuje skądinąd kosztowną cynę. Jest ona połączeniem kilku różnych metali i topników, dzięki którym tworzy ona stabilne połączenie pomiędzy różnymi przewodami. Jak zatem wykorzystać potencjał tejże pasty i dlaczego warto ją stosować w nowoczesnej elektronice?

Czy pasta zastąpi cynę?

Każdy, kto miał okazję lutować różne elementy elektroniczne za pomocą cyny wie, że jest to proces bardzo skomplikowany. Fragmenty cyny może i były łatwo topliwe, ale – bez zastosowania topnika w postaci kalafonii – na nic one się nie zdały. Pasta lutownicza jest pod tym względem dużo bardziej funkcjonalna.

Jej zalety wynikają ze specyfiki jej zastosowania. Pasta może być nałożona bezpośrednio na lutowany element, a następnie rozgrzana do odpowiedniej temperatury. Można to zrobić za pomocą standardowej lutownicy, ale też z wykorzystaniem siły gorącego powietrza. Tak czy inaczej, temperatura jej topnienia oscyluje w zakresie 160 – 220 stopni Celsjusza.

Właściwości pasy

Istotną rolę w wykorzystaniu konkretnej pasty lutowniczej odgrywają jej właściwości. Większość past składa się ze związków cyny i ołowiu, choć – co trzeba przyznać – tej ostatniej jest coraz mniej. W skład pasty wchodzą również topniki, które umożliwiają sprawne połączenie elementów metalowych (wzrost przyczepności lutu).

Na rynku można jednak znaleźć i takie pasty, które w większości składają się z ołowiu. Korzystając z nich, warto mieć na uwadze podstawowe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa. W przeciwnym razie długotrwała ekspozycja na ołów może doprowadzić do powstania tzw. ołowicy, czyli poważnej choroby układu oddechowego.

Funkcjonalność pasty

Istotną zaletą nowoczesnych past jest to, że nie wymagają one mycia lub czyszczenia po zakończeniu procesu lutowania. Wręcz przeciwnie – uzyskana w ten sposób struktura jest czysta i jednolita, co oczywiście ma wpływ na to, w jaki sposób przewodzi ona energię elektryczną i czy generuje przy tym jakiekolwiek straty.

Podsumowując, typowa pasta lutownicza to substancja niezbędna do lutowania elementów wyróżniających się wysokim stopniem precyzji. Dzięki niej można szybko i łatwo stworzyć odpowiednio wytrzymałą powłokę, która – co ważne – może być nakładana również na elementy SMD.

Pasta lutownicza dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.