Jaki jest najlepszy sposób na zabudowę rur grzewczych?
2 min readRury przebiegające przez sam środek ściany to niegdysiejszy prawdziwy must have budowlańców. Dzisiaj można się z tego pośmiać, ale przyświecająca temu filozofia mówiła o łatwym dostępie do rur w trakcie awarii.
Popularne sposoby zakrywania rur grzewczych
Przynajmniej nie było ryzyka wwiercenia się w rurę podczas wieszania zdjęć, za to przewody elektryczne puszczone najkrótszą możliwą drogą już mogły sprawić przykrego psikusa podczas wiercenia. Dobrze, że dzisiejsi budowlańcy jednak nie pochodzą ze „starej szkoły”. Dość prostym i niedrogim sposobem zakrycia rur jest wykorzystanie zasłon i firanek. Sprawia to o tyle problemu, że zakrycie pionowej rury wymaga podwieszenia karnisza maksymalnie wysoko oraz użycia zasłony zwisającej aż do samej ziemi. Jeżeli lubimy horrory, w których psychopatyczny morderca kryje się za zasłoną, może to nam naprawdę sprawić sporo radości. Trzeba jednak przyznać, że zasłony do samej ziemi sprawiają ciężkie wrażenie, pomieszczenie może wydawać się duszne oraz z pewnością optycznie zostanie pomniejszone.
Zabawa w kameleona
Jeżeli zabudowa rur grzewczych nie wchodzi w grę to pomalowanie ich w kolory wtapiające się w tło to jeden z lepszych sposobów. Rura dyskretnie znika niczym moneta w rękach magika. Jednak po chwili w miejsce monety wyskakuje królik z kapelusza. Czyli… rura jednak nie zniknie pomalowana nawet najlepszą farbą. Technologia stealth znana z amerykańskiego wojska w tej materii nie działa idealnie. Szczególnie jeżeli rura jest umieszczona na tle kolorowej tapety. Jeżeli chcemy pomalować rurę, a znajdująca się za nią tapeta świeci wszystkimi kolorami tęczy to najlepiej wybrać kolor dominujący i nim właśnie pokryć rurę. W takiej sytuacji można też jednak wykorzystać niewykorzystane skrawki tapety i użyć ich do pokrycia rury.
Sposób nr 1
Jednak zabudowa rur grzewczych uda się najlepiej, jeżeli zostanie wykorzystana płyta kartonowo – gipsowa. Rozwiązanie sprawdzi się nawet w łazience, z tym że należy pamiętać, iż do pomieszczeń o wysokiej wilgotności trzeba użyć specjalnych płyt. Nie zapomnijmy o tym wspomnieć doradcy w sklepie lub znajomej złotej rączce, która pomoże nam w trakcie remontu. Płyta kartonowo -gipsowa pozwoli na całkowitą zabudowę rur, a to znaczy, że nie będą już one widoczne w ogóle. Zakładając, że budowlańcy „starej szkoły” używali materiałów o trwałości porównywalnej z ich pomysłowością w kwestii układania instalacji to rzeczywiście lepiej mieć dostęp do tych rur. W razie awarii ściągnięcie płyty kartonowo – gipsowej będzie znacznie prostsze niż kucie ścian. Ponadto płyty można wykorzystać do stworzenia pomysłowych półeczek na różne romantyczne bardziej i mniej gadżeciki, pomysłowe ozdoby i inne elementy dekoracyjne.