22 grudnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czy każda operacja jest bezpieczna?

2 min read

Dla wielu ludzi największym możliwym koszmarem jest wizyta w szpitalu i operacja. Niestety, dla niektórych ten koszmar może stać się rzeczywistością. Jakie operacje najczęściej wykonywane są w polskich szpitalach? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czy każda operacja jest bezpieczna?

Procedury medyczne obarczone dużym ryzykiem

Każda procedura medyczna może potencjalnie zagrażać pacjentowi. Lekarze jednak wykonują tylko takie procedury i tylko takie czynności, które docelowo mają przyczynić się do poprawy zdrowia człowieka bądź do ocalenia jego życia. Nawet wyrwanie zęba może przynieść ogromne powikłania, które trzeba będzie leczyć miesiącami. Zażycie zwykłej tabletki przeciwbólowej może mieć duże skutki uboczne. A jednak ludzie każdego dnia poddają się procedurom medycznym i biorą tabletki zalecane przez lekarzy.

Czy pacjent może odmówić zgody na operację?

Plan leczenia zawsze powinien być konsultowany z pacjentem. Jest bardzo niewiele wyjątków w polskim prawie, kiedy lekarz może wykonać określone procedury medyczne bez zgody pacjenta. Zazwyczaj chodzi tutaj o sytuacje, kiedy pacjent sam zagraża swojemu bezpieczeństwu i bezpieczeństwo innych ludzi. Zazwyczaj sytuacje takie mają miejsce na oddziałach psychiatrycznych. Jednak w normalnych okolicznościach lekarz ma obowiązek uzyskać zgodę pacjenta na wszystkie działania.

Szwy wchłanialne

Każda interwencja chirurgiczna wiąże się z założeniem pacjentowi szwów. Dziś czasami zakłada się nici chirurgiczne rozpuszczalne, tak zwane Szwy rozpuszczalne. Jest to lepsze rozwiązanie dla pacjenta i jeśli tylko można, chirurg decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Jeżeli chirurg odmawia założenia nici rozpuszczalnych, warto zapytać o powód tej odmowy. W prywatnych placówkach za każdą operację trzeba zapłacić.

Bezpieczeństwo w szpitalu

Są lepsi i gorsi lekarze, jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo pacjenta na sali operacyjnej, jest ono absolutnym priorytetem. Jeżeli lekarz nie czuje się na siłach danego dnia przeprowadzić operacji, powinien poszukać zastępstwa. Dobro pacjenta jest w szpitalu najważniejsze. Dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości zbiera się konsylium lekarskie, gdzie przypadek pacjenta jest szczegółowo omawiany w obecności wielu lekarzy. Dopiero potem stawia się diagnozę i planuje dalsze leczenie.