22 grudnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czy warto mieć swoją saunę?

2 min read

Po ciężkim dniu pracy, spędzonym w wymuszonej pozycji przy komputerze, ciału należy się odpoczynek, a umysłowi – relaks i wyciszenie. Jednym z pomysłów na spędzenie popołudnia w sposób odprężający, a przy tym niesamowicie korzystny dla organizmu, jest seans w saunie. Czy można mieć własną saunę? Oczywiście, że tak!

Korzyści z inwestycji, jaką jest sauna do ogrodu.

Przydomowa sauna to przede wszystkim gwarancja, że będziemy mogli z niej korzystać w każdym momencie, bez wychodzenia z domu i bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Posiadanie własnego miejsca odpoczynku, jakim jest taka sauna ma także zaletę, jaką jest intymność i swoboda w jej użytkowaniu. Nie mamy wpływu na to, kto wraz z nami korzysta z sauny publicznej, natomiast w przypadku naszej własnej – zależy to tylko od nas.

Niewątpliwie więc wielką zaletą posiadania własnej sauny do ogrodu jest odpoczynek i relaks w komfortowych warunkach, w dowolnym czasie. Ponadto, niekwestionowane są też walory prozdrowotne uczęszczania do sauny: usuwanie toksyn, dotlenienie organizmu, szybsza utrata zbędnych kalorii.

Jaką saunę do ogrodu wybrać?

Najbardziej popularna i przy tym najbezpieczniejsza dla organizmu jest sauna sucha. W jej wnętrzu panuje wysoka temperatura rzędu 60 do nawet 100 stopni C, przy czym wilgotność powietrza jest bardzo niewielka i ma zaledwie około 10 do 15%.

Z kolei sauna parowa, zwana też łaźnią rzymską różni się od tej poprzedniej tym, że temperatura w niej jest nieco niższa i sięga średnio około 50 stopni C, za to wilgotność jest bardzo wysoka i wynosi nawet do 100%.

Oprócz dwóch powyższych, sauna do ogrodu może być też na podczerwień. Tak zwana sauna infrared charakteryzuje się tym, że nagrzewanie ciała powodują w niej promienniki podczerwieni. Dzięki temu temperatura otoczenia i wilgotność może być ustawiona dowolnie, zależnie od preferencji.

Czy własna sauna do ogrodu to duży wydatek?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy oczywiście od tego, jaki rodzaj sauny wybierzemy i z jakich materiałów (między innymi z jakiego rodzaju drewna) będzie ona zbudowana. Generalnie jest to koszt rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Inwestując w saunę do ogrodu trzeba pamiętać, że jest to inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie, a te są nie do wyceny. Poza tym, jeżeli dotychczas korzystaliśmy z saun publicznych, takich kosztów ponosić już nie będziemy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.