20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jakie korzyści może przynieść korzystanie z saun?

2 min read

Luxury interior of wooden home sauna, spa concept

Poszczególne typy saun są w stanie przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Nie są to tylko urządzenia, które mają na celu oczyścić organizm czy poprawić samopoczucie. Zdecydować można się również na wybranie konkretnego rodzaju sauny i zbudowanie jej w domu czy też w ogrodzie.

Korzystanie z saun

Jeśli chce się korzystać z saun fińskich do domu trzeba przestrzegać pewnych zasad. Szczególnie, gdy korzysta się z sauny fińskiej do domu pierwszy raz trzeba brać pod uwagę, że konieczne jest przyzwyczajenie się do oddychania powietrzem o wysokiej temperaturze. Niezbędne jest z tego powodu decydowanie się na krótsze okresy przebywania w saunie, czyli korzystanie z niej z umiarem. Działanie sauny opiera się na podnoszeniu temperatury ludzkiego ciała. Jest ona podnoszona do wysokości około czterdziestu stopniu, co przekłada się na intensywne wydalanie potu czy toksyn. Przekłada się to między innymi na szybsze oczyszczanie się skóry. Po wyjściu z sauny następuje etap chłodzenia ciała zimną wodą. Później ponownie wchodzi się do sauny. Takie cykle można ponawiać w różnej ilości.

Sauny suche

Jednym z rodzajów saun jest sauna fińska do domu. Atutem takiej sauny jest jej prosta konstrukcja. W saunie znajduje się piec, który nagrzewa kamienie. Właśnie one odpowiadają na uzyskanie wysokich temperatur. Natomiast w saunie nie panuje wysoka wilgotność. Z tego powodu wprawdzie łatwiej jest oddychać, ale znacznie bardziej intensywnie odczuwa się ciepło. Najczęściej sauna fińska do domu jest wykorzystywana w formie krótkich pobytów, po których wykonywany jest zimny prysznic. Atutem sauny fińskiej jest między innymi:
– redukowanie stanów zapalnych stawów
– ograniczanie zmęczenia mięśni
– poprawianie stanu zdrowia osób mających astmę oskrzelową.

Zakup czy samodzielne wykonanie

Jednym z atutów saun fińskich do domu jest to, że można je zarówno kupić jako gotowe produkty, ale można również wykonać je same. Prosta konstrukcja sprawia, że wykonanie takiej sauny nie nastręcza wielu problemów, choć wymaga poświęcenia trochę czasu. Jeśli chce się pozyskać gotową saunę wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy. Jednak nie jest to najdroższa na rynku sauna. Natomiast wybierając gotowe sauny trzeba z góry określić, gdzie mają być umieszczone, czy jakich mają być rozmiarów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw