30 października, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Funkcje odzieży medycznej

2 min read

Warto wiedzieć, że stroje medyczne mają kilka różnych funkcji. Część z nich jest oczywista, a inne są znane głównie personelowi medycznemu. Dobrze jest więc porozmawiać na temat tych funkcji i dowiedzieć się o nich więcej.

Funkcje ochronne

Fartuchy chirurgiczne i inne stroje ochronne służą do tego, by zmniejszać ryzyko przenoszenia drobnoustrojów przez personel medyczny. Fartuch chirurga chroni pacjentów i samego specjalistę. Dzięki niemu żadne niebezpieczne substancje nie są wynoszone ze szpitala, przenoszone pomiędzy pacjentami oraz nie ma z nimi kontaktu sam personel medyczny. Dzięki temu nie ryzykuje on swoim zdrowiem. Sterylny fartuch, który spełnia wszelkie przewidziane przepisami prawa normy jakości, zapewnia bezpieczeństwo personelowi medycznemu oraz pacjentom. Są niezastąpione podczas przeprowadzania jakichkolwiek czynności medycznych. Zanieczyszczony, czyli skażony fartuch chirurga musi po prostu trafić do śmietnika na odpady medyczne. Stroje wielorazowe, które nie są przeznaczone do używania ich podczas operacji lub zabiegów, powinny po każdym użyciu trafiać do pralni, w której zostaną dokładnie wyczyszczone, zdezynfekowane, a następnie wyprasowane. Standardowe fartuchy chirurgiczne są jednak jednorazowe i nie ma żadnej metody, która pozwoliłaby na ich dezynfekcję i ponowne użycie.

Uniform

Stroje medyczne to rodzaj uniformu. Można wykorzystać je do podkreślenia swojej pozycji zawodowej oraz do tego, by żaden z pacjentów szpitala, przychodni czy kliniki nie miał wątpliwości, co do tego, kto jest jej pracownikiem, a kto nie. Może to w znacznym stopniu wpłynąć na komfort pacjentów, którzy będą się czuli bezpieczniej, widząc personel medyczny. Fartuchy są po prostu pewnym symbolem przynależności do danej grupy społecznej, który może równocześnie wpływać na budowanie prestiżu personelu.

Oddziaływanie psychologiczne

Stroje medyczny silnie oddziałują na psychikę pacjentów. W niektórych osobach wzbudzają one ogromny szacunek, a w innych – strach. Z tego właśnie powodu klasyczne białe fartuchy coraz częściej są zastępowane przez kolorowe, lub wzorzyste wersje. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas kontaktu z pacjentami najbardziej zestresowanymi i wrażliwymi np. z dziećmi.