19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Badanie nasienia w diagnostyce męskiej niepłodności – jak je wykonać?

2 min read

Niepłodność ma zróżnicowane przyczyny. Jedną z nich są niewłaściwe parametry męskich plemników. Aby je ocenić, wykonuje się badania nasienia. Jak można je przeprowadzić?

Kiedy przeprowadza się badania nasienia?

Gdy para nie może zajść w ciążę przez dłuższy czas, warto rozpocząć diagnostykę w celu oceny przyczyn tych trudności. Pod uwagę warto wziąć zarówno czynniki damskie, jak i męskie. U mężczyzn podstawowa diagnostyka to badanie nasienia – seminogram.

Diagnostyka męskiej niepłodności powinna być wykonana wraz z badaniami płodności u kobiety. Dzięki temu można od razu ocenić, co jest prawdopodobną przyczyną trudności w doczekaniu się potomka.

Mężczyznom zamierzającym wykonać Badanie nasienia Bielsko-Biała i Kraków dają dostęp do uznanych klinik leczenia niepłodności.

Rodzaje badań nasienia

Obecnie badanie nasienia prowadzone jest różnymi metodami. Podstawowe badanie polega na ocenie plemników – ich jakości i liczebności – pod mikroskopem. Dla dokładniejszych wyników stosowane są badania CASA – wspomagane komputerowo.

W diagnostyce męskiej niepłodności używane są także testy na obecność przeciwciał przeciwplemnikowych (MAR IgG), obecność aktywnych leukocytów (POX), test HBA, badanie MSOME, posiew bakteriologiczny nasienia i inne.

Kompleksowe badanie nasienia Kraków i Bielsko-Biała – w klinikach w tych miastach można przejść pełną diagnostykę męskiej niepłodności.

Badanie nasienia – przebieg

Do wykonania badania nasienia konieczne jest oddanie materiału – spermy.

Mężczyznom planującym wykonać badanie nasienia Bielsko-Biała oraz Kraków zapewniają dostęp do klinik, w których oddanie materiału odbywa się w komfortowych warunkach. Mężczyzna ma także możliwość oddania nasienia w domu – wówczas należy jak najszybciej dostarczyć je do laboratorium.

Wyniki badania najczęściej dostępne są po około 4 dniach.

Gdzie wykonać badanie nasienia?

Diagnostykę nasienia prowadzą przede wszystkim kliniki leczenia niepłodności. Materiał można dostarczyć też bezpośrednio do laboratorium.

W sektorze usług jak badanie nasienia Kraków i Bielsko-Biała zapewniają łatwy i szybki dostęp do kompleksowej diagnostyki.

Gdy zatem pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, warto zdecydować się na wizytę w klinice, gdzie można wykonać badanie nasienia w Krakowie lub w Bielsku-Białej i skorzystać z fachowej pomocy lekarzy.