5 grudnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czym jest angiografia?

2 min read

Angiografia to badanie, które pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych. Angio tk jest to nieinwazyjny wariant angiografii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tomografię komputerową można stosować w celu zbadania naczyń krwionośnych na całym ciele.

Czym jest angiografia?

Cewnik naczyniowy służy do podawania środka kontrastowego w klasycznej angiografii. Jest to niezbyt skomplikowane badanie radiologiczne, ale jednak z dość inwazyjną procedurą. Warto mieć na uwadze, że cewnik jest wprowadzany wewnątrz naczynia krwionośnego do miejsca, w którym ma się podać kontrast. Angiografia tk jest mniej inwazyjną alternatywą i jest określana jako spiralna tomografia komputerowa naczyń krwionośnych. Promieniowanie rentgenowskie oraz kontrast też są stosowane przy tomografii naczyń. Różni się to tym, że cieniujący środek jest wstrzykiwany przez wenflon bezpośrednio do żyły. Badanie umożliwia też otrzymanie wielowarstwowych obrazów, których szczegółowość stoi na bardzo wysokim poziomie. Angio tk ma szerokie zastosowanie w diagnostycznych badaniach układu naczyniowego. W ramach tego badania można uzyskać poprzeczne przekroje tętnic oraz żył. Angiografia tk umożliwia dokładne zbadanie struktur naczyniowych głowy, do których należą żyły mózgowe i tętnice. Ważne, żeby zbadać też tętnice szyjne. Celem badania jest zakwalifikowanie pacjenta do leczenia chirurgicznego. Mimo, że tomograf wydaje się czymś całkowicie bezpiecznym, to istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania tego urządzenia.

Jak wygląda badanie?

Związane są głównie z podaniem kontrastu do badań. Ze względu na duże promieniowanie badanie nie może być przeprowadzane u kobiet w ciąży. Wyjątkiem jest przypadek zagrożenia życia w sytuacji, kiedy mniej inwazyjne techniki się nie sprawdziły. Należy pamiętać, że bezpośrednio przed badaniem trzeba jeszcze sprawdzić stężenie kreatyniny we krwi. Przy nieprawidłowym poziomie nie jest możliwe podanie kontrastu. Należy też koniecznie poinformować lekarza o schorzeniach tarczycy, niewydolności nerek, karmieniu piersią oraz o przebytym leczeniu jodem radioaktywnym. Uczulenie na jod również może być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania. Przed naświetleniem pacjentowi podawany jest środek kontrastowy. Pacjent powinien leżeć na stole ruchomym w stanie bezruchu, ponieważ w innym wypadku mogą powstawać zakłócenia na zdjęciach. Czas trwania badania wynosi około 20 – 30 minut.