16 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Innowacyjne rozwiązania, czyli roboty przemysłowe

2 min read

Nowoczesne technologie w coraz większym stopniu dążą do tego, aby usprawnić wiele procesów i czynności, a także wiele z tych zadań pozwolić wykonywać innowacyjnym maszynom. Są to przede wszystkim roboty przemysłowe, które nie tylko mogą współpracować z człowiekiem, ale również wiele prac wykonywać całkowicie za niego.

Co to takiego roboty przemysłowe?

Są to innowacyjne i złożone pod względem konstrukcyjnym maszyny, których celem jest wykonywanie ściśle określonych czynności. Są one automatycznie sterowane oraz programowalne, ale o znacznym stopniu swobody. Posiadają właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne. Ich przeprogramowanie odbywa się bez zmiany struktury mechanicznej lub układu sterowania.

To, jakie wykonują czynności, jest ściśle kompatybilne z ich zastosowaniem. Może więc być to jedna sekwencja, a także czynność dużo bardziej skomplikowana i składająca się z kilku sekwencji. Wszystko zależy od tego, jakie zadania dany robot będzie wykonywał na swoim stanowisku pracy.

Automatyzacja linii produkcyjnych

Zastosowanie robotów przemysłowych ma bardzo wiele zalet. Główną z nich jest automatyzacja linii produkcyjnych. Mogą one całkowicie zastąpić pracę ludzką lub przejąć tylko część zadań. Tym samym mogą swoje zadania wykonywać bez przerwy nawet przez kilkadziesiąt godzin, co nigdy nie było możliwe z wykorzystaniem tylko potencjału ludzkiego.

Takie rozwiązanie zdecydowanie przyczyniło się do usprawnienia i przyspieszenia bardzo wielu procesów produkcyjnych. Przebiegają one sprawniej i nie wymagają zatrudniania dużej ilości pracowników. Tym samym przekłada się to również na obniżenie kosztów produkcji. Jako że można wyróżnić wśród nich roboty stacjonarne oraz mobilne, tym samym jeszcze bardzie poszerzyło się ich zastosowanie.

Gdzie pracują roboty przemysłowe?

Mają one zastosowanie w bardzo wielu branżach. Spotka się je przede wszystkim na dużych halach przemysłowych przy w zakładach produkcyjnych. Pracują jednak jeszcze w wielu innych miejscach.

Jakie mogą wykonywać zadania? Są to takie czynności jak obsługa maszyn CNC, paletyzacja, pakowanie, załadunki i rozładunki, a także montują, testują i kontrolują, malują, kleją czy lakierują. Tym samym wykorzystywane są w bardzo wielu branżach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.