19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak poradzić sobie z niechcianym owłosieniem?

2 min read

Ciągle rosnące i odrastające po domowym usuwaniu włosy są nieestetyczne. Wiedzą to wszystkie panie, które zmagają się z problemem niechcianego owłosienia w widocznych i mniej widocznych miejscach. Odrastające włoski na twarzy po każdym zabiegu niestety odrastają. Jeśli nie wiecie jak się ich skutecznie pozbyć, zapraszamy do lektury.

Trwałe usuwanie owłosienia

Najskuteczniejszą metoda usuwania włosów jest depilacja laserem. Powszechnie stosowany do zabiegu jest laser light sheer.

Trwałe usunięcie owłosienia jest możliwe dzięki zamknięciu wszystkich struktur włosa. Światło lasera diodowego aktywuje procesy wzrostu w mieszku włosowym.

Jak to działa?

Całkowite usunięcie owłosienia laserem light sheer jest możliwe i zgodne z prawami fizyki i chemii. Dzieje się tak dzięki foto reakcji barwnika zawartego we włosach. Włosy mają swój naturalny kolor (nie mylić z zabiegami upiększającymi). Kolor zależny od zawartości melaniny w skórze i włosach.

Melanina i jej rodowód

Związki z grupy melanin powstają w wyniku działania enzymu o nazwie tyrozynaza. Są związkami silnie reagującymi na promieniowanie słoneczne. Posiadamy je dla ochrony głębszych warstw tkanek przed działaniem destrukcyjnym promieniowania UV. Ich obecność w organizmach żywych zapewnia kolorystyczne zróżnicowanie. Melanina zawarta jest w skórze, włosach, tęczówkach oczu i kilku innych miejscach ludzkiego ciała. Produkują ją również w swych ciałach zwierzęta. Nawet te, których nie widujemy na co dzień, bo są zbyt małe.

Interakcja ze światłem

Światło lasera o zadanej długości fali wywołuje reakcję barwnika. Na melaninę stymulująco działa światło o długości fali większej niż 700 nanometrów. I tak też jest skalibrowany laser light sheer.

Pobudzone melanocyty produkują melaninę, ta zaś absorbuje operujące promieniowanie świetlne, które zamienia się w energię cieplną. I to właśnie ta energia skupiona w jednym punkcie mieszka włosowego wykonuje całość pracy. Podwyższona temperatura zatrzymuje procesy czynnościowe wewnątrz torebki, gdzie znajduje się centrum wzrostu włosa i doprowadza do jego zaniku.

Zabiegi laserem light sheer

Do całkowitego wyeliminowania owłosienia z powierzchni skóry potrzeba kilku sesji laserem light sheer. Regułą jest, że wystarcza od czterech do sześciu wizyt wykonywanych w odstępach maksymalnie 7-8 tygodniowych. Jednak bywają odstępstwa od reguły.

Jeśli włosy zostały osłabione wcześniej którąś z metod hibernujących mieszki włosowe, włosy będą cieńsze i będą zawierać mniej melaniny. Odbije się to na konieczności zwiększenia ilości zabiegów.