19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jaką saunę wybrać?

2 min read

Coraz więcej Polaków inspiruje się fińską tradycją korzystania z relaksujących, gorących „kąpieli” i decyduje się na saunę. Prozdrowotne właściwości oraz możliwość relaksu czy odpoczynku są wyjątkowo kuszące. Jeżeli interesuje nas sauna zewnętrzna w naszym ogrodzie, jest wiele kwestii, które będziemy musieli wziąć pod uwagę.

Budowanie sauny

Jeżeli mamy podstawową wiedzę dotyczącą budownictwa, saunę zewnętrzną możemy stworzyć sami od podstaw. Powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego miejsca w ogrodzie oraz oceną potrzebnych materiałów. Podstawowymi elementami, które będą potrzebne będzie oczywiście drewno do nadbudowy, solidny, żaroodporny materiał na posadzkę, materiał izolacyjny do obłożenia wnętrza oraz specjalistyczny piec grzewczy. Niezwykle istotną kwestią będzie też podłączenie mediów, czyli wody oraz prądu, który będzie niezbędny by zadziałał piec oraz oświetlenie. Samodzielne stawianie sauny umożliwia nam oczywiście puszczenie wodzy fantazji i dobudowanie do niej werandy lub innych elementów użytkowych albo estetycznych.

Prefabrykowana sauna zewnętrzna

Gotowe sauny są w dzisiejszych czasach najbardziej popularnym wyborem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, skracamy czas związany z budową, a także oszczędzamy sobie ewentualnych komplikacji podczas budowy. Aktualnie do najbardziej popularnych będą należały sauny w formie cylindra czy też beczki oraz te przypominające altanę. Pierwsza opcja zwykle prezentuje się lepiej jako dodatek do nowoczesnego domu, a drugi będzie dobrze pasować do klimatów bardziej rustykalnych. Warto oczywiście zwrócić uwagę na wielkość sauny – możemy wybrać takie, które zmieszczą 2-4 lub nawet 10 osób.

Koszt inwestycji

Na jaki wydatek należy się przygotować? Generalnie można przyjąć, że sauna zewnętrzna będzie nas kosztować od 15 do nawet 30 tysięcy złotych. Dokładny koszt, jaki poniesiemy, będzie zależał od jej wielkości, materiałów wykończeniowych oraz dodatkowych elementów, takich jak na przykład przeszklenia czy zadaszenie. Można oczywiście znaleźć rozwiązania poniżej wspominanych wcześniej kwot, ale zwykle będzie wiązało się to z mniejszym metrażem czy nieco tańszym rodzajem drewna (do tych lepszych i automatycznie droższych będzie należeć na przykład cydr oraz świerk).

Saunę zewnętrzną znajdziesz w ofercie Megiw.