19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Opieka nad dziećmi a pieniądze

2 min read

Zawód niani bywa dość niedoceniany. Tymczasem rodzice powierzają życie swojego maleństwa w obce ręce. Oby zawsze były to bardzo dobre ręce. Można na szczęście to zweryfikować, choć nie w 100 procentach. Odpowiednio dobrane na rozmowie pytania pozwalają wyeliminować wiele problemów.

Żłobek czy niania?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Kiedy dziecko pojawia się na świecie, zazwyczaj muszą zapaść jakieś decyzje związane z pracą zawodową rodziców. W polskich warunkach najczęściej to kobieta decyduje się przez jakiś czas zostać z maluchem w domu, a ojciec zarabia pieniądze. Niektóre kobiety bardzo szybko wracają do swojej zawodowej aktywności. Czasami jest to podyktowane tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi, a czasami kobieta po prostu chce robić karierę.

Jeśli blisko nie mieszka babcia chętna do pomocy, pojawia się pytanie, żłobek czy niania. Ile zarabia niania? Nierzadko bywa tak, że kobieta musi oddać niani prawie całą swoją pensję. Jest to jednak cena, jaką panie decydują się zapłacić, aby nie wypaść z rynku pracy. Potem trudno jest wrócić na to samo stanowisko.

Opieka nad dzieckiem, sprzątanie i gotowanie?

Zarobki niani zależą w dużej mierze od zakresu obowiązków. Najważniejsze, aby obie strony porozumiały się w tym obszarze. Nie może być tutaj niedomówień. Najlepiej określić zakres obowiązków od razu w ogłoszeniu o pracę. Wtedy zgłoszą się tylko panie, które akceptują dane czynności. Nie wszystkie kobiety chcą prać i prasować, kiedy dziecko śpi. Z kolei dla niektórych kobiet sprzątanie i gotowanie nie będzie żadnym problemem.

To, ile zarabia niania na pewno zależy też od oczekiwań rodziców. Niektórzy życzą sobie, by niania była dość wykształconą i elokwentną osobą. Mają oczywiście takie prawo, ponieważ to oni dyktują warunki.

Serce czy rozum

Intuicja rodziców potrafi bardzo wiele podpowiedzieć, jeśli chodzi o nianię dla dziecka, opieka nad dzieckiem to przecież bardzo odpowiedzialne zadanie. Czasem rozum wskazuje inaczej niż serce. Czym się wtedy kierować?

Na pewno warto jest okazać zaufanie niani i zaufać, że dobrze zaopiekuje się ona maluchem, jednak nie jest to na pewno proste. Każdy człowiek na swoje przyzwyczajenia i nawyki. Opieka nad dzieckiem to trudne zadanie. Warto więc od razu wyjaśnić niani, jakie zachowania dziecka nie są dla rodziców możliwe do zaakceptowania, aby dana kobieta mogła wychowywać dziecko spójnie z poglądami rodziców. Wtedy jest szansa na wychowawczy sukces, ponieważ dziecko ma przekazywane spójne komunikaty ze wszystkich źródeł.