20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Patogeny pod działaniem ozonu

2 min read

Środki do dezynfekcji są najczęściej skomponowane precyzyjnie w zależności od tego, czy przeznaczono je do sterylizowania ludzkiego ciała, sprzętów, żywności lub pomieszczeń. Związki chemiczne użyte w tych celach oparte są najczęściej o wysoką zawartość alkoholu różnego rodzaju , jest też cała gama środków bezalkoholowych.
Sterylizowanie ozonem posiada tę przewagę nad wymienionymi wcześniej substancjami, że nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne.

Jest to proces w pełni ekologiczny.

Działanie ozonu

Ozon jest reaktywnym gazem, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy, patogeny (wykazuje działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze). W zbyt wysokim stężeniu trójatomowa forma tlenu może być szkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Jest to jednak gaz nietrwały, który rozpada się w tlen, którym oddychamy na co dzień po upływie dwóch godzin.

Sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń za pomocą O3

Ozon wytwarzany jest poprzez ozonatory w wyniku wyładowań elektrycznych. Zastosowanie tych urządzeń jest bardzo szerokie i mogą one z powodzeniem być użyte w warunkach domowych.Ozonatory różnią się mocą urządzenia, kubaturą, w której mogą być zastosowane, ciężarem i wielkością oraz wydajnością.

Przed zakupem takiego sprzętu warto zastanowić się jak często ma on być używany. W pomieszczeniach biurowych, produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie Sterylizowanie ozonem będzie przeprowadzane na co dzień warto wybrać sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń o zwiększonej żywotności. Wybierając generator ozonu należy zwrócić uwagę na to czy dany model posiada manualną obsługę, czy też jest to urządzenie w pełni automatyczne. Wiele ozonatorów posiada timer nastawiany na czas działania od 5 do 60 minut.

Ozonatory- zastosowanie

Urządzenia te bardzo często stosuje się do eliminacji nieprzyjemnych zapachów, grzybów i pleśni. Wykorzystywane są nie tylko do sterylizacji pomieszczeń, ale także wody, żywności, ludzkiego ciała (wspomaganie leczenia chorób skóry). Sterylizowanie ozonem przeprowadzane jest w urządzeniach klimatyzacyjnych w samochodach osobowych i ciężarowych. Często wykorzystuje się ozon do dezynfekcji pomieszczeń, w których przebywają małe dzieci, osoby starsze, ludzie ze skłonnościami do alergii i ze skłonnością do częstych infekcji.