20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Urządzanie małej kuchni – praktyczne wskazówki

2 min read
Aranżacja małej kuchni to spore wyzwanie. Właściciele niewielkich mieszkań wiedzą, że ich urządzenie jest znacznie trudniejsze niż w przypadku dużych, przestronnych pomieszczeń. W takim wypadku trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół. Przedstawiamy kilka wskazówek na aranżacje małej kuchni.

Kolory i światło

W każdym wnętrzu olbrzymią rolę odgrywają kolory i światło. Potrafią w zaskakujący sposób optycznie zmniejszyć lub zwiększyć pomieszczenie. W aranżacji małej kuchni ma to szczególne znaczenie – nie chcemy przecież kolorem farby, płytek czy mebli sprawić, by całość stała się jeszcze bardziej ciasna i przytłoczona. Na pewno słuszną opcją w niedużym pomieszczeniu są jasne ściany. Nie musi to być śnieżna biel – sprawdzą się też wszelkie delikatne szarości, pastele i odcienie kremowe. Można również wprowadzić ciemniejszy czy bardziej żywy kolor, ale powinien on stanowić jedynie akcent. Przy aranżowaniu małej kuchni należy zadbać o źródła światła – poza górnym oświetleniem ciekawy nastrój wprowadzić mogą lampki przy szafkach, które skierowane będą na blat.

Meble na wymiar – czy dobry pomysł?

Kluczową rolę w projektach małych kuchni odgrywają meble. Wiemy już, że powinny być jasne, z ewentualnymi akcentami kolorystycznymi, ale warto pamiętać też o kilku innych zasadach. Przede wszystkim optycznie powiększymy wnętrze dzięki frontom z połyskiem. Specjaliści doradzają również powierzchnie lakierowane i szklane. Meble kuchenne w małym wnętrzu nie powinny mieć uchwytów. Najlepszą opcją są szafki z drzwiczkami otwieranymi odgórnie lub poprzez przesuwanie w bok. Meble do małej kuchni muszą być optymalne pod względem rozmiarów. Niezwykle istotna jest ich pojemność (aby zmieściły jak najwięcej przedmiotów) oraz funkcjonalność. W niewielkim pomieszczeniu dobrą decyzją będą na pewno meble na wymiar. W ten sposób każdy może zamówić dokładnie taki zestaw, jakiego potrzebuje do swojego mieszkania. Oczywiście można również znaleźć gotowe komplety w sklepie, ale ich dopasowanie do wymiarów i kształtu konkretnej kuchni będzie znacznie trudniejsze.

Dodatki

Podczas aranżacji małej kuchni warto zwrócić uwagę na rozmaite szczegóły. Same meble czy płytki to nie wszystko – warto również zadbać o odpowiedni zlew (najlepiej jednokomorowy) oraz różnorodne dodatki. Niektóre z nich świetnie sprawdzą się w niewielkim wnętrzu, powiększając go optycznie. Przykładem jest tu położenie odpowiedniej fototapety, na której zawarta będzie perspektywa. W ten sposób całe pomieszczenie nie tylko zyska na atrakcyjności wizualnej, ale będzie wydawało się o wiele bardziej przestronne. Podobną funkcję spełniać mogą lustra. Aranżacje małej kuchni za ich pomocą to niezwykle ciekawe rozwiązanie.