Dlaczego warto korzystać z sauny?
2 min readIstnieje wiele sprawdzonych sposobów na poprawę funkcjonowania ciała i umysłu. Jednym z nich, zdecydowanie godnym polecenia, jest sauna. Dlaczego regularne korzystanie z terapii gorącem dobrze wpłynie na nasze samopoczucie?
Zalety korzystania z sauny
Typowy seans w saunie trwa zwykle kilkanaście minut. W tym czasie temperatura naszej skóry może podnieść się aż do 42 °C. Nagrzewa się całe nasze ciało, włącznie z organami wewnętrznymi. Ta niewielka „gorączka” ma bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Ciepło aktywuje układ immunologiczny i mobilizuje go do wytwarzania większej liczby ciałek odpornościowych. Jest to całkowicie naturalny proces mający na celu uporanie się z wirusami i bakteriami, które są przyczyną chorób. Dodatkowo po pobycie w saunie zewnętrznej warto wyjść na chłodne powietrze lub wziąć naprzemienny ciepło-zimny prysznic. Poczujemy dzięki temu przypływ energii i rozluźnimy spięte mięśnie.
Jakie sauny mamy do wyboru?
Ośrodki SPA, centra rekreacyjne, a nawet zwykłe pływalnie oferują wiele różnych saun. Zwykle jest to sauna zewnętrzna lub specjalne pomieszczenie wewnątrz budynku. Popularna jest klasyczna sauna fińska/szwedzka. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką temperaturą, która oscyluje w granicach od 85 °C do 120 °C. Powietrze w niej jest suche, a wilgotność nie przekracza 10%.
Innym popularnym typem sauny jest tzw. łaźnia rzymska, czyli sauna parowa. Panuje w niej temperatura od 45 °C do 60 °C, natomiast wilgotność powietrza jest bardzo wysoka – może wynosić nawet do 100%. Dość często znaleźć można także sauny na podczerwień. Panują w nich przyjemniejsze warunki, więc można spędzić w nich więcej czasu – nawet 30 minut.
A może własna sauna?
W krajach skandynawskich korzystanie z sauny jest tak naturalne, że wielu ludzi buduje je wewnątrz lub przy swoich domach. W naszym kraju własna sauna zewnętrzna uznawana jest nadal za luksus. Jeżeli jednak dysponujemy nawet niewielkim ogrodem, to warto zainteresować się jej budową. Na rynku znajdziemy wiele gotowych rozwiązań.
Decydując się na zakup sauny zewnętrznej mamy do wyboru zwykle dwa jej typy. Pierwszym z nich jest drewniany domek, czyli altanka z płaskim lub spadzistym dachem. Znajdują się w nim dwa pomieszczenia: przebieralnia oraz sauna. Drugim typem jest drewniana beczka – ustawiona pionowo lub poziomo. Ciekawy, atrakcyjny wygląd beczki świetnie sprawdzi się w ogrodach na terenach wiejskich lub górskich.
Saunę zewnętrzną znajdziesz w ofercie Megiw