3 stycznia, 2025

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Zbiornik dwupłaszczowy – podstawowe założenia bezpieczeństwa

2 min read

Firmy transportowe i paliwowe obiekty redystrybucyjne mają obowiązek zapewnić maksymalne bezpieczeństwo znajdującym się na ich terenie osobom. Jednym z elementów architektury technicznej, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa na terenie tychże obiektów są zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa.

Dwa płaszcze = podwójne bezpieczeństwo

Zbiornik dwupłaszczowy ma istotną przewagę nad standardowym typem zbiornika jednopłaszczowego, gdyż chroni otoczenie przed nieoczekiwanym wypływem paliwa.

Cecha ta ma podwójne znaczenie. Po pierwsze – zapewnia ona ochronę okolicznego ekosystemu przed wypływem toksycznych substancji. Po drugie – chroni obiekt przed wybuchem paliwa, do którego mogłoby dojść po wycieku i pojawieniu się iskry. Ponadto konstrukcja dwupłaszczowa umożliwia zamontowanie pomiędzy obudowami istotnych urządzeń pomiarowych, dzięki którym możliwe będzie monitorowanie poziomu przepływu paliwa, jego poziomu i lokalizacja ewentualnego wycieku.

Bezpieczeństwo na odległość

Profesjonalny zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy posiada szereg czujników bezprzewodowych, dzięki którym możliwe jest badanie stanu jego konstrukcji poprzez sieć bezprzewodową.

Jak działa taki system? Jeśli zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy ulegnie rozszczelnieniu, zamontowane w nim czujniki wykryją zmianę w jego poziomie. Następnie przekażą one sygnał bezprzewodowy do sensorów, które – w przypadku większości modeli – mogą być usytuowane w odległości maksimum 200 metrów od zbiornika. Co ważne – zasada ta nie musi obejmować wyłącznie sytuacji awaryjnych. Niektóre zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa umożliwiają monitorowanie w ten sposób aktualnego poziomu oleju napędowego.

Ochrona przed osobami trzecimi

W zbiornikach dwupłaszczowych niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie dystrybutora, uniemożliwiające jakąkolwiek ingerencję osobom trzecim.

Zamknięcie to ma najczęściej postać dwóch osobnych zamków, za pomocą których zabezpieczana jest obudowa urządzenia. Każdy z tych zamków zamykany jest na osobny klucz. Co prawda istnieje możliwość dokonania rewizji zbiornika poprzez specjalny właz, ale ma on charakter wyłącznie pomiarowy, co uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję w strukturę zbiornika.

Podsumowanie

Dwupłaszczowe zbiorniki paliwa to bardzo zaawansowane elementy infrastruktury, dzięki którym paliwo może być bezpiecznie przechowywane na stacjach paliwowych i na terenie firm transportowych.