19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czy sprzątając prywatne domy da się porządnie zarobić?

3 min read

Deutschland, Badezimmer, Toilette, putzen, Frau die Boden reinigt mit Schrubber, Detail Wischmopp

Robienie porządków, gdy ma się w rodzinie osobę na stałe sparaliżowaną nie jest rzeczą prostą. Zwłaszcza, gdy opiekunowi z powodu opiekuńczych obowiązków zaczyna brakować sił. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest poszukanie dodatkowej pary rąk do pomocy.

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania przez sprzątaczkę?

To zależy od tego, czy to jest weekend, czy zwykły dzień. Wiadomo, że w tym pierwszym przypadku może ona nieco podbić cenę. Standardowe stawki zaczynają się od 80 złotych w górę. W końcu sprzątaczka też nie może pracować charytatywnie, bo z tego żyje. Poza tym cena zależna jest od liczby poświęconych godzin i tego, jak bardzo zapuszczony jest dom. Im bardziej zapuszczony jest dom, tym bardziej cena za usługę sprzątania skacze do góry. Ważnym kryterium jest też to, czy sprzątaczka ma zrobić jakieś dodatkowe czynności oprócz porządków, na przykład wywiesić pranie czy wynieść śmieci. Jeśli tak, to ma prawo upominać się o drobną premię lub chociaż zwolnienie jej wcześniej do domu z powodu ważnych sytuacji rodzinnych.

Korzyści płynące z takiego układu

Dla sprzątaczki praca polegająca na stałych zleceniach to same plusy. No, bo ile kosztuje sprzątanie mieszkania ją sił i czasu, niewiele w porównaniu do biednej zleceniodawczyni, która musi opiekować się schorowaną matką czy ojcem. Poza tym za dobrze wykonaną pracę może liczyć na to, że otrzyma dodatkową premię finansową i to, że będzie miała pozytywną opinię wśród sąsiadów i widoki na sprzątanie innych domów. Dla pracodawczyni ten układ też ma sens. Po pierwsze dlatego, że będzie miała czysty, wysprzątany dom, a po drugie, będzie miała z kim zostawić chorego i pójść choćby na chwilę po bułki do sklepu czy po leki do apteki. Poza tym, pomimo że wyda trochę pieniędzy na wypłatę dla pani sprzątającej, to będzie mogła chwilę odsapnąć i zrzucić część obowiązków przynajmniej od czasu do czasu na barki kogoś innego.

Kto najczęściej para się zawodem sprzątaczki?

Po pierwsze panie, które przyjechały do nas z Ukrainy czy Białorusi. Jest to dla nich jedyna możliwość podjęcia szybkiej pracy. Do jej wykonywania nie trzeba specjalnych kwalifikacji i można ją podjąć z marszu. Poza tym jako sprzątaczki dorabiają sobie emerytki, które mają głodowe emerytury i nie mogą z nich spokojnie wyżyć. Zajęcie to nie dość, że koi ich nerwy, to jeszcze pozwala nieco zarobić. Z ofert takiej pracy korzystają również studentki, które chcą nieco podreperować swój budżet. Dlatego zgadzają się posprzątać cudzy dom w weekendy, bo wtedy mają najwięcej wolnego czasu. Praca sprzątaczki prywatnej ma ten minus, iż nie jest legalna, toteż jest to zazwyczaj zajęcie tymczasowe, a nie stały etat. No, chyba że ma się profesjonalną firmę sprzątającą – to wtedy można wyjść na swoje.