25 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czym jest i komu przysługuje ulga IP BOX?

2 min read

Jak korzystnie wyjść na rozliczeniu z fiskusem? Przed złożeniem zeznania podatkowego, warto sprawdzić, czy prowadzona działalność gospodarcza nie kwalifikuje do skorzystania z jakieś ulgi. Ci, którzy specjalizują się w nowych technologiach, powinni zainteresować się niedawno wprowadzoną ulgą IP BOX. Na czym polega i kiedy można z niej skorzystać?

Dla kogo preferencyjne opodatkowanie z ulgą?

Ulga IP BOX to rozwiązanie, które wprowadzono w 2018 roku, żeby stymulować rozwój rynku nowych technologii. Przedsiębiorcy mogą z niej korzystać od 1 stycznia 2019 roku. Skierowana jest ona to podatników, którzy najogólniej mówiąc, specjalizują się w działalności badawczo-rozwojowej. Preferencyjne rozliczenie IP daje sporo korzyści – znacznie obniża bowiem należności dla Urzędu Skarbowego. Przedsiębiorca zamiast płacić podatek na zasadach ogólnych czy podatek liniowy, płaci od przychodów uzyskanych w ramach działalności badawczo-rozwojowej podatek w obniżonej wysokości 5%.

Ulga IP BOX – co zrobić, żeby z niej skorzystać

Kto ma prawo skorzystać z preferencyjnych zasad rozliczenia z fiskusem? Podstawowy warunek, który należy wypełnić to prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej – a więc działalności twórczej – w zakresie innowacji.To jednak tylko pierwsze, bazowe kryterium. Dalej należy spełnić szereg innych wymagań. Po pierwsze, należy wytworzyć kwalifikowane IP, czyli kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wszystkie przychody uzyskiwane na tej zasadzie muszą być oddzielnie ewidencjonowane. Przedsiębiorca musi także ponieść koszty w związku z ulepszeniem albo poszerzeniem kwalifikowanego IP. Co ważne, przychody rozliczane w preferencyjny sposób muszą być uzyskiwane z działalności na terytorium Polski.

Jak prawidłowo rozliczyć się ze specjalną ulgą?

Ponieważ ulga dla prowadzących działalność badawczo-rozwojową to stosunkowa nowość w polskim prawie, wiele osób ma wątpliwości, kiedy może się w ten sposób rozliczyć i jak to zrobić prawidłowo.Najlepsze rozwiązanie to skierowanie zapytania do urzędu skarbowego, który rozstrzygnie w indywidualnej opinii, czy działalność kwalifikuje się do ulgi. Następnie przyda się pomoc księgowego, który zadba o ewidencję gospodarczą przychodów z IP oraz dokona prawidłowego rozliczenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.