19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czym jest USG prenatalne?

2 min read

Wśród różnych badań wykonywanych w trakcie ciąży można przede wszystkim wymienić USG prenatalne. Jest ono bardzo ważnym badaniem, ponieważ dzięki niemu można ocenić wiele cech rozwijającego się dziecka. Dlatego warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Czym jest USG prenatalne?

Badanie prenatalne USG jest badaniem ultrasonograficznym. Podczas niego lekarz ma możliwość całościowej oceny rozwijającego się płodu, co ma bardzo duże znaczenie na każdym etapie trwania ciąży. Dzięki realizowaniu badań USG możliwe jest określenie ryzyka wystąpienia u dziecka różnego rodzaju schorzeń, a w tym wad genetycznych oraz rozwojowych. Dlatego w obecnych czasach przeprowadzanie badań USG stało się elementem obowiązkowym podczas prowadzenia ciąży.

Po co wykonuje się badanie?

Badanie prenatalne ma bardzo duże znaczenie podczas trwania każdej ciąży. Głównym celem tego rodzaju badań jest przede wszystkim określenie wieku płodu na podstawie takiego wskaźnika, jak CRL. CRL jest to długość dziecka od głowy do pośladków. Oprócz tego podczas badania USG sprawdzane jest również funkcjonowanie narządów wewnętrznych dziecka, a także jego ruchy. Inne części ciała dziecka także są w odpowiedni sposób sprawdzane.

Kiedy należy wykonać badanie?

Badania prenatalne w trakcie ciąży wykonuje się zazwyczaj trzy razy. Każdy raz realizowany jest w kolejnym trymestrze. Dzięki temu można na bieżąco monitorować stan dziecka, a także jego funkcjonowanie wewnątrz macicy. Pierwsze USG wykonywane jest zazwyczaj pomiędzy jedenastym, a czternastym tygodniem ciąży. Drugie USG realizuje się pomiędzy osiemnastym, a dwudziestym drugim tygodniem. Natomiast trzecie USG wykonywane jest pomiędzy dwudziestym ósmym, a trzydziestym drugim tygodniem ciąży.

Jak wygląda badanie?

Badanie prenatalne wykonywane jest w pozycji leżącej z wykorzystaniem sondy brzusznej. Dzięki niej można ocenić w skuteczny sposób wszystkie parametry związane z funkcjonowaniem dziecka w macicy. Badanie USG jest w pełni bezpieczne, zarówno dla dziecka, jak i jego matki. Jest ono nieinwazyjne oraz bezbolesne. Nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać, a więc można je wykonać w dowolnym dla siebie momencie, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży.