19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czym są przesyłki paletowe?

2 min read

Należy mieć świadomość, że wysyłka palety jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kwestie koniecznie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji o wysłaniu wspomnianego przedmiotu. Czym dokładnie są tanie przesyłki paletowe?

Czym są przesyłki paletowe?

Warto zdawać sobie sprawę, że przesyłki paletowe w najprostszym możliwym ujęciu są przesyłkami na EURO paletach o wymiarach 120 x 80 cm. Z kolei ich maksymalna wysokość powinna wynosić 180 cm. Godny uwagi jest również fakt, że omawiane przesyłki paletowe zdadzą egzamin wtedy, gdy paczka przekroczy wagę przyjętą zarówno dla przesyłki niestandardowej, jak i standardowej.

Należy mieć świadomość, że przeważnie waga palety oscyluje od 700 do 1000 kg. Ponadto na paletach w zdecydowanej większości przypadków wysyłane są paczki przekraczające wagę 50 kg. Oczywiście ich zawartość może być bardzo różna. W przesyłce może znajdować się praktycznie wszystko, co jest pakowane w indywidualne opakowania czy pudełka. Warto wiedzieć, że bardzo często usługi paletowe są znacznie bardziej korzystne cenowo niż wysyłanie każdego z opakowań osobno.

Jak powinna być zabezpieczona wysyłka palety?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że tanie przesyłki paletowe muszą być zabezpieczone we właściwy sposób. Rekomendowane jest jeszcze przed zapakowaniem towaru na palety bardzo dokładnie sprawdzić ich stan. Warto bowiem wiedzieć, że drewno może być zgniłe.

Należy pamiętać, aby palować pudełka na wybranej palecie na wzór „muru”, czyli w taki sposób, by jedno z opakowań mogło nachodzić na drugie. Zagwarantuje to danej przesyłce zdecydowanie większą stabilność. Nie można oczywiście zapomnieć, aby poszczególne pudełka przylegały do siebie. Ponadto nie można doprowadzić do sytuacji, by były pogięte. Koniecznie trzeba zadbać, by żaden z elementów nie wystawał poza obrys omawianej palety.

W przypadku, gdy przesyłka będzie szersza od palety jej nadanie będzie wiązało się ze zdecydowanie większymi kosztami. Zapakowana paleta musi być również bardzo dokładnie owinięta folią stretch. Początek folii musi być jednak związany na słupku. Paleta musi być owinięta wielokrotnie. W kolejnym kroku trzeba dokonać spięcia pasami albo specjalnymi taśmami.