4 października, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Czym zajmuje się lekarz urolog?

2 min read

Układ moczowo-płciowy, występujący u każdego człowieka, odpowiada za pozbywanie się z organizmu nadmiaru wody, a także zbędnych substancji. Odbywa się to poprzez produkcję i wydalanie moczu. Chorobami i wszystkimi zaburzeniami, które mogą wystąpić w tym układzie, zajmuje się urologia, jedna z dziedzin chirurgii.

Kim jest urolog?

Lekarzem, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn i kobiet jest urolog. Zajmuje się on przede wszystkim wrodzonymi oraz nabytymi chorobami nerek, pęcherza moczowego, nadnerczy, moczowodów, prącia, jąder oraz prostaty. Urolog diagnozuje również zaburzenia erekcji, nowotwory łagodne i złośliwe układu moczowo-płciowego.

Kiedy należy zgłosić się do urologa?

Wskazane jest, aby do urologa udał się każdy mężczyzna, który ukończył czterdziesty rok życia. Powinny to być badania profilaktyczne, które potwierdzą lub wykluczą ewentualne schorzenia. Natomiast objawami, które wymagają konsultacji urologa są: krwiomocz, nietrzymanie moczu i zaburzenia w jego oddawaniu, ból lub pieczenie w czasie oddawania moczu, parcie na pęcherz, wielomocz.

Urologia – jakie badania wykonuje się, aby postawić diagnozę?

W gabinecie lekarskim urolog ogląda zewnętrzne narządy płciowe, przeprowadza badanie palpacyjne, polegające na dotykowej ocenie podbrzusza, okolic krocza, ujścia cewki moczowej, jąder i okolic lędźwiowych, bada palcem gruczoł krokowy poprzez odbyt, bada krew i mocz, robi USG dróg moczowych. Robi również badanie urodynamiczne, urografię i cytoskopię, czyli ocenę stanu dróg moczowych, przeprowadzaną przy pomocy wziernika.

Urologia dziecięca – kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Objawami, które powinny skłonić rodziców do udania się z dzieckiem do urologa, jest moczenie, zwłaszcza nocą. Może wynikać ono nie tylko z przeżyć emocjonalnych, ale również z wad rozwojowych albo z niskiego poziomu w organizmie hormonu, który hamuje produkcję moczu w nocy. Urolog dziecięcy leczy najczęściej wady wrodzone układu moczowo-płciowego, stulejkę, wnętrostwo, wodniaki jąder i powrózka nasiennego.
Wizyta u lekarza urologii poprzedzona musi być wystawienie skierowania od lekarza POZ. Czas oczekiwania jest różny i zależy głównie od miejscowości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki