16 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Zasady sprzątania w szpitalu – dlaczego są tak ważne?

2 min read

Czystość ma kluczowe znaczenie w placówkach medycznych. Szpitale muszą być sprzątane zgodnie z wcześniej opracowaną normą, by nic nie zagrażało bezpieczeństwu pacjentów oraz personelu medycznego. O czym nie można zapomnieć w trakcie codziennych porządków w szpitalu?

Poranne sprzątanie

W szpitalu każdy poranek powinien wyglądać tak samo. Zasady sprzątania w szpitalu określają jak powinno zostać posprzątane miejsce po każdym z pacjentów.

W pierwszej kolejności należy zutylizować brudną pościel oraz pidżamę pacjenta. Konieczne jest również usunięcie materiałów jednorazowych. Kolejnym krokiem jest sprzątnięcie kaczki jeśli pacjent taką posiadał.

Harmonogram sprzątania

Zasady sprzątania w szpitalu określają w jakiej kolejności powinny być wykonywane wszystkie czynności.

Sprzątanie należy rozpocząć od powierzchni pionowych. Ważne, by zaczynać od tych najmniej zabrudzonych zmierzając do tych najbrudniejszych. Następnie należy przejść do powierzchni poziomych. Tu również powinna być zachowana taka sama kolejność. Na samym końcu myta jest podłoga.

Pracownik, który rozpoczyna sprzątanie koniecznie musi mieć odzież ochronną. Rękawiczki oraz fartuch są niezbędne.

Należy pamiętać, że każde z pomieszczeń powinno być sprzątane zgodnie z harmonogramem, który został wcześniej starannie opracowany i zatwierdzony przez dyrektora ds. medycznych. W szpitalu znajdują się również pomieszczenia, które wymagają natychmiastowej reakcji (sala operacyjna, gabinety zabiegowe).

Czym sprzątać i jak zabezpieczyć sprzęt?

Zasady sprzątania w szpitalu bardzo dokładnie określają, jakimi środkami chemicznymi musi zostać wyczyszczona każda powierzchnia. Dobranie odpowiednich środków bakteriobójczych ma kluczowe znaczenie dla usunięcia wszystkich zanieczyszczeń.

Osoba sprzątająca musi wiedzieć, które powierzchnie w szpitalu wystarczy umyć, a które wymagają dezynfekcji lub sterylizacji.

Po zakończonym sprzątaniu sprzęt należy umyć, zdezynfekować i pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym. Ważne, by było to miejsce, w którym mop oraz ścierki mogą wyschnąć.