20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jakie są zasady diety sokowej?

2 min read
dieta sokowa

Dieta sokowa to dieta, której jadłospis oparty jest na spożywaniu soków warzywnych i owocowych. Jest rodzajem diety oczyszczającej, która ma na celu pozbycie się toksyn z organizmu.

Czy warto stosować dietę sokową?

Dieta sokowa jest stosowana przede wszystkim jako dieta oczyszczająca organizm z toksyn, które nagromadziły się wraz ze spożywaniem wysokoprzetworzonych produktów oraz nadużywania używek, takich jak alkohol oraz tytoń. To właśnie w wyniku działania niezdrowych substancji nasilają się procesy detoksykacji.

Dieta sokowa powinna być stosowana przez osoby, które mają poczucie permanentnego zmęczenia, nadmiernej senności i ogólnego osłabienia organizmu. Dzięki sokom, które bogate są w witaminy i minerały, można dostarczyć organizmowi najważniejsze składniki odżywcze.

Na czym polega dieta sokowa i co należy z niej wyeliminować?

Zasady diety sokowej są bardzo proste, ponieważ polega ona na spożywaniu soków w porach standardowych pięciu posiłków. Niektóre z wersji diet sokowych dopuszczają spożycie surówek warzywnych. Bardzo ważne jest to, że dieta sokowa powinna być stosowana maksymalnie osiem dni. Dieta sokowa jest dietą niedoborową, a dobowa kaloryczność nie przekracza 1200 kcal.

W trakcie stosowania diety sokowej należy wyeliminować słodycze, tłuszcze, nabiał, mięso, produkty zbożowe oraz owoce morza. W diecie sokowej kładzie się ogromny nacisk na to, aby soki były świeżo wyciskane i jak najmniej przetworzone. Kategorycznie nie należy w diecie umieszczać soków kartonowych, napojów oraz nektarów owocowych, które są powszechnie dostępne. W trakcie stosowania diety sokowej należy powstrzymać się od spożywania kawy oraz herbaty czarnej.

Jaki wpływ na zdrowie ma dieta sokowa?

Dieta sokowa ma na celu detoksykację organizmu i poprawę samopoczucia. Świeżo wyciśnięty sok jest źródłem witamin i mikroelementów, które będą miały pozytywny wpływ na organizm. Spożywanie soków owocowych będzie wpływać na stężenie glukozy we krwi i tym samym szybsze wyrzuty insuliny. Może to prowadzić do stanów hipoglikemii, które mogą być niebezpieczne dla organizmu, powodując zawroty głowy oraz omdlenia.

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania diety sokowej są choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Stosowanie diety sokowej może powodować negatywny wpływ na zdrowie, objawiając się bólami brzucha, zmęczeniem, obniżeniem koncentracji czy zawrotami głowy.