28 lutego, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Dieta Dąbrowskiej – jadłospis i zasady

2 min read

Zdrowe odżywianie to sposób na lepsze samopoczucie, odporność i zdrowie, a także wyeliminowanie problemów z nadwagą. Łatwo o tym mówić, ale dużo trudniej zastosować. Popularne diety cud najczęściej stosuje się przez krótki okres, aby po schudnięciu wrócić znów do niewłaściwego odżywiania i nadwagi. Nieco inaczej jest z dietą Dąbrowskiej.

Dieta Dąbrowskiej, czyli zdrowotny post

Popularna dieta Dąbrowskiej to sposób odżywania, który ma za cel oczyścić organizm z toksyn, a tym samym również poprawić jego zdrowie i witalność. Jego główną zasadą jest post warzywno-owocowy, w czasie którego można spożywać tylko warzywa, w tym najlepiej surowe, oraz niektóre owoce. Efektem ubocznym jest również chudnięcie.

Taki oczyszczający post powinien trwać około 6 tygodni, a po tym czasie można wrócić do normalnego odżywiania, ale respektującego zdrowe podejście do jedzenia. Te 6 tygodni ma nam pomóc wdrożyć zdrowe nawyki w codzienną dietę. Kolejną ważną zasadą jest to, że post należy powtarzać raz w miesiącu, ale może trwać on krócej, np. 3-4 dni.

Dieta Dąbrowskiej jadłospis

Zdrowotny post Dąbrowskiej opiera się na jedzeniu samych warzyw i owoców, ściśle określonych gatunków i najlepiej surowych. Każdego dnia można zjadać 3 główne posiłki oraz dwie przekąski. Łączna kaloryczność to posiłków to około 600 kalorii.

Dieta Dąbrowskiej jadłospis dopuszcza zjadanie takich warzyw jak cebulowate, dyniowate, liściaste, kapustne, korzeniowe i psiankowate (oprócz ziemniaków), natomiast wśród owoców dopuszczalne są jabłka, grejpfruty, cytryny oraz jagody.

Jak komponować posiłki na diecie Dąbrowskiej

Post Dąbrowskiej ma także za cel ograniczenie mięsa, a w konsekwencji całkowite go wyeliminowanie. Dlatego posiłki mogą się składać tylko z wyżej wymienionych warzyw i owoców i najlepiej w postaci surowej. Jednak taka dieta może wydawać się zbyt restrykcyjna, więc dopuszcza się również przygotowywanie ciepłych posiłków, szczególnie w porze obiadów.

Dieta Dąbrowskiej jadłospis obejmuje więc 3 główne oraz 2 dodatkowe posiłki, które mogą mieć bardzo różną postać, np. zup, koktajli, potrawek, sałatek, surówek oraz świeżych warzyw do chrupania. Są one tak niskokaloryczne, że naprawdę możemy zjadać ich duże ilości aż do syta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.