25 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Dlaczego są różne systemy rozmiarów butów

2 min read

Czy nie dziwiło was, dlaczego rozmiary butów damskich i męskich są podawane w różnych systemach? Czym te systemy się różnią i kto pierwszy znormalizował rozmiary obuwia?

Zaczęło się w Anglii

Szewstwo to bardzo stare rzemiosło. Szewcy od tysięcy lat musieli sobie radzić, aby odpowiednio dobrać wielkość buta. Kiedyś większość obuwia była robiona na zamówienie, więc szewc najpierw mierzył stopę, a potem robił obuwie. Często na taką usługę stać było tylko ludzi bogatych.Gdy jednak coraz więcej szewców zaczęło produkować buty na sprzedaż, trzeba było to jakoś znormalizować. Po raz pierwszy zrobiono to w Anglii w XIII wieku, gdzie w oficjalnym dokumencie wskazano, jaka miara obuwia ma obowiązywać i jak należy mierzyć rozmiary. Ustalona stała miara to był tzw. barleycorn (ziarno jęczmienia). Trzy ziarna równały się jednemu calowi. Rozmiar buta zmienia się właśnie o ziarno jęczmienia, czyli 1/3 cala.Najciekawsze jest to, że ta angielska miara wciąż jest obowiązująca, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i USA.

Różne rodzaje miar

W miarę rozwoju szewstwa, powstawania manufaktur, a potem fabryk obuwia rosło zapotrzebowanie na prostsze systemy. Rozmiary butów damskich, męskich i dziecięcych zaczęto mierzyć w innych systemach. Obecnie na terenie Europy najpopularniejszy jest system francuski, zwany też sztychowym, który stosowany jest wymiennie z metrycznym. Dlaczego francuski? Od wieków Francja uchodziła za kraj, który kreuje modę. Do dziś prawie cały świat uznaje Paryż za stolicę mody.

Systemów jest oczywiście więcej, np. w Japonii obowiązuje tzw. system liniowy.

Dobrze dopasować

Bez względu jednak na to, w jakim systemie są numerowane buty, najważniejsze jest, aby jak najlepiej dobrać rozmiar do stopy. Jest kilka ważnych reguł, które to ułatwiają.Przede wszystkim nie należy kupować butów rano. Rano stopa jest wypoczęta, a miarę upływu dnia zaczyna być lekko opuchnięta. Dlatego but kupiony rano najprawdopodobniej będzie wieczorem niezbyt wygodny.Na zakupy zakładamy skarpety czy rajstopy, które będą używane podczas noszenia butów. Ubieranie cienkiej pończochy do mierzenia butów trekingowych sprawi, że najprawdopodobniej kupimy buty za małe. Przy kupnie szpilek ze szpicem, panie powinny wybierać większe rozmiary butów damskich niż zwykle. Warto tak zrobić, bo w butach ze szpicem palce nie dochodzą do czubka buta. Jeśli kupimy tradycyjny rozmiar, to może się okazać, że palce będą uciskane, a nawet wręcz ugniecione w czubku buta. To może prowadzić nie tylko do bólu, ale i poważnej kontuzji.