26 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Dobra praca – opieka nad osobami starszymi

2 min read

Opiekowanie się starszą osobą nie zawsze jest wdzięcznym zajęciem, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia z kimś niepełnosprawnym i chorym. Czy w związku z tym podjęcie pracy jako opiekunka/opiekun może być dobrym życiowym wyborem? Czy taka praca daje satysfakcję i możliwość rozwoju? Czy jest dochodowa?

Zalety i wady zawodu opiekuna

Podjęcie opieki nad osobami starszymi pozwala poczuć się kimś dobrym, potrzebnym, pozytywnie wpływającym na społeczeństwo. Nie jest to czcze wrażenie, w istocie oddani swojej pracy opiekunowie robią wiele dobrego i są niesamowitą wyręką dla licznych rodzin. Dla seniorów, którymi się opiekują, nierzadko stanowią jedynych bliskich.

Niestety nawet dla bardzo cierpliwych i altruistycznych osób, opieka nad osobami starszymi może przynieść wiele smutku czy frustracji. Nie każdy senior obdarzony jest przyjemnym charakterem, zdarzają się też tacy podopieczni, którzy są naprawdę bardzo schorowani i wymagają pomocy we wszystkim. Praca opiekuna okazuje się trudna i niewdzięczna.

Dobrze płatna praca w Polsce lub za granicą

Mimo istnienia pewnych wad, opieka nad osobami starszymi jest popularnym zajęciem w Polsce i wielu licznych krajach. Żeby zostać opiekunem lub opiekunką i dość dobrze zarabiać, nie trzeba mieć praktycznie żadnego wykształcenia. Owszem, dobrze jest, jeśli kandydat na opiekuna ma skończone różne szkoły lub posiada stopień naukowy, ale nie jest to wymagane.

Przydatną umiejętnością okazuje się jednak znajomość języków obcych. Zarobki opiekunów w Polsce mogą wydawać się zbyt niskie w stosunku do oczekiwań zleceniodawców, dlatego też bardzo popularne jest podejmowanie zatrudnienia za granicą. Można tam zarobić dużo więcej, poza tym ogólne warunki pracy bywają dużo lepsze.

Kto może podjąć pracę opiekuna?

Do opieki nad osobami starszymi zgłaszają się bardzo różni ludzie – kobiety, mężczyźni, młodzież, dorośli, czy też w średnim wieku. Nie ma określonych kryteriów, dlatego też, o ile ktoś czuje się na siłach, jak najbardziej może podjąć się takiej pracy. Oczywiście należy dobrze sprawę przemyśleć, biorąc pod uwagę swoje cechy charakteru, wiedzę i doświadczenie, a także ewentualne oczekiwania.

W przypadku chorych i niepełnosprawnych seniorów, opiekun powinien dysponować choć elementarną wiedzą z zakresu medycyny oraz geriatrii. Niekiedy trzeba pozostawać z podopiecznym przez większość dnia lub nawet z nim mieszkać. Od tego, jak dobrze zareaguje opiekun, jeśli zajdzie konieczność reanimacji czy pomocy w nagłej sytuacji, może zależeć zdrowie lub nawet życie starszej osoby. To ogromna odpowiedzialność, dlatego też niedoświadczeni ludzie powinni raczej decydować się na pracę z mniej schorowanymi seniorami.