19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Dom pasywny projekt

2 min read

W Polsce kładzie się duży nacisk na budowanie energooszczędnych domów. Zmieniły się także standardy, według których budowano domy parę lat temu. Obecnie projektowane domy są energooszczędne i często są one domami pasywnymi.

Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny jest to budynek zużywający mało energii i według obecnych przepisów jego zapotrzebowanie na ogrzewanie nie może przekroczyć 15 kWh/m² w ciągu roku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dom pasywny daje możliwość płacenia niskich rachunków za ogrzewanie oraz umożliwia czerpanie energii z natury.

Dom pasywny projekt

Dom pasywny projekt jest dość skomplikowanym etapem, dlatego podczas wykonywania projektu niezbędne są konsultacje z projektantem. Projekty domów pasywnych mogą być tworzone według indywidualnej potrzeby inwestora, a także można skorzystać z gotowego już projektu, który zaadaptowany jest do konkretnej lokalizacji. Projekty domów pasywnych kosztują od 8 do 25 000 zł, a cena ta zależna jest od wielkości budynku, stopnia skomplikowania jego bryły oraz wykorzystanych technologii podczas budowania.

Budowa domów pasywnych

Pierwszym etapem budowy domów pasywnych jest wybór działki, która powinna mieć możliwość zlokalizowania obiektu od strony południowej. Działka na której wybudowany zostanie dom pasywny nie powinna być otoczona drzewami i wysokimi budynkami, ponieważ będą one utrudniać dostęp słońca do budynku. Jeżeli inwestor chce wybudować garaż powinien być on osobno konstrukcją i warto jest go usytuować na działce od strony północnej, co pozwoli zminimalizować straty ciepła. Kolejnym krokiem po wyborze działki jest zdecydowanie o wielkości oraz kształcie domu. Im mniejszy dom pasywny, tym mniej ciepła będzie z niego uciekało. Jeżeli w domu znajdować się będą liczne przegrody oraz załamania, wówczas ciepło będzie uciekać. Kształt domu powinien być prostokątną bryłą, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić ciepło. Budowa domów pasywnych opiera się na stosowaniu elementów, które posiadają podwyższone parametry termiczne. Ważnym elementem podczas budowy domów pasywnych są termoizolacyjne ściany zewnętrzne, które pozwolą zatrzymać ciepło wewnątrz budynku. Koszt budowy domu pasywnego zależny jest od tego jakie technologie będą wykorzystywane w domu, a cena takiego obiektu sięgać może nawet 50 000 zł.