18 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

2 min read

Wentylacja grawitacyjna znana jest od wielu lat. Występuje ona nie tylko w obiektach powstałych w oparciu o stare budownictwo, ale również nowoczesnych. Trzeba wiedzieć, że dawniej znano wyłącznie omawianą instalację. Naturalny system obiegu powietrza wykorzystuje różnice temperatur oraz ciśnienia. Należy mieć świadomość, że jest on uzależniony od warunków atmosferycznych. Najsprawniej działa w zimie, a najsłabiej w upalne dni.

Nieskomplikowany mechanizm działania

Wentylacja grawitacyjna działa w oparciu o nieskomplikowany mechanizm. Czyste powietrze dostaje się do pomieszczeń poprzez nawiewy (np. okna). Do ciągu kominowego trafia powietrze z przestrzeni wentylowanej, a następnie jest ono odprowadzane na zewnątrz budynku. Należy mieć świadomość, że jest to proces samoczynny – powietrze wewnętrzne oraz zewnętrzne ma nie tylko inną temperaturę, ale również ciśnienie.

Łatwo się domyślić, że efektywność wentylacji grawitacyjnej spada w momencie, gdy właściwości powietrza wewnątrz budynku oraz na zewnątrz zaczynają być podobne. Dzieje się tak w letnich miesiącach. Obieg w upalne dni może zostać zatrzymany. Jest to podstawowym minusem omawianej instalacji.

Niski koszt wdrożenia

Montaż wentylacji grawitacyjnej nie jest kosztowny, co z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy posiadają ograniczony budżet. Plusem jest także możliwość szybkiego znalezienia wykonawcy, który poradzi sobie z zaprojektowaniem instalacji, a także jej fachowym wdrożeniem.

Wentylacja grawitacyjna nie działa w oparciu o energię elektryczną, więc nie trzeba martwić się o wysoki koszt utrzymania. Nie można jednak zapomnieć o regularnych przeglądach kominiarskich. Wyczyszczenie kanałów wentylacyjnych wpływa na bezproblemową pracę systemu.

Wysoki poziom niezawodności

Wentylację grawitacyjną chętnie wybierają ci, którzy cenią sobie niezawodność oraz niską podatność na awarie. Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości jest tutaj niewielkie. Brak zaawansowanych mechanizmów również stanowi zaletę, gdyż nie trzeba przeprowadzać konserwacji instalacji.