20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Nieruchomości komercyjne: biurowe, usługowe i handlowe

2 min read

Nieruchomości komercyjne powstają w celu stworzenia warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz czerpania z tego tytułu zysków. Inwestor może prowadzić daną działalność samodzielnie, lub też wynajmować powierzchnie użytkowe osobom trzecim.

Nieruchomości komercyjne – rodzaje

W zależności od rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej w danej nieruchomości komercyjnej, można wyróżnić powierzchnie biurowe, usługowe oraz handlowe.

Nieruchomości komercyjne biurowe

Tego typu nieruchomości komercyjne nie wymagają specjalistycznej infrastruktury i mogą być prowadzone zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i w tych nieco starszych. Najwięcej tego typu powierzchni dostępnych jest na terenie dużych aglomeracji, takich jak Warszawa, Wrocław czy Trójmiasto.

Nieruchomości komercyjne usługowe

W zależności od profilu działalności danego podmiotu, tego typu nieruchomości komercyjne wymagają odpowiednich uwarunkowań lokalowych, na przykład w zakresie ich wielkości oraz dostępnej infrastruktury. Do tej szerokiej grupy nieruchomości komercyjnych zaleczyć można zarówno niewielkie lokale gastronomiczne, jak i potężne hale magazynowe lub produkcyjne. Szeroki dostęp do tego typu wielkopowierzchniowych obiektów zapewniony jest między innymi na Mazowszu oraz na Śląsku.

Nieruchomości komercyjne handlowe

Tego typu nieruchomości komercyjne mogą być bardzo zróżnicowane pod względem lokalizacji oraz zajmowanej powierzchni. Do tego typu obiektów zaliczyć bowiem można nie tylko niewielkie sklepy spożywcze zlokalizowane na najniższych kondygnacjach budynków położonych na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych, ale również centra handlowe zlokalizowane na obrzeżach miast.

Nieruchomość komercyjna a lokal mieszkalny

Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi wymaga odpowiedniej wiedzy oraz dużego doświadczenia. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy specjalistycznych podmiotów świadczących tego typu usługi. Warto również dodać, że tego typu nieruchomości cechują się wyższą stopą zwrotu niż typowe lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem oraz zazwyczaj wynajmowane są na dłuższy czas.