20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Europalety a transport, czyli ergonomia w służbie ekonomii

2 min read

W nowoczesnym transporcie funkcjonalność odgrywa olbrzymią rolę. Skutkiem tego było wprowadzenie na rynek europalet, które – dzięki standardowemu wymiarowaniu – mogą zostać optymalnie wykorzystane, jako środek do przewozu i przechowywania określonych towarów. Jak zatem waga i wymiar europalety, wpływają na funkcjonalność transportu.

Dla przykładu, standaryzacja wymiarów palet sprawia, że – będąc ciasno ułożonymi – nie przesuwają się one względem siebie. W ten sposób zapewnione jest maksymalne bezpieczeństwo transportowanych artykułów.

Przewóz drogą morską, czyli wymiar europalety ma znaczenie

W przypadku tak uniwersalnych narzędzi jak euro paleta wymiary muszą być tożsame z wymiarami morskich kontenerów. I tak też jest w rzeczywistości. W zależności od ich rozłożenia, w jednym kontenerze może znajdować się maksymalnie 5 palet. Jeśli istnieje taka potrzeba, można je ułożyć w nieco inny sposób. Wtedy w jednym kontenerze zmieszczą się jedynie 4 palety.

A czy waga palety euro w tym kontekście również ma znaczenie? Otóż w pewnym sensie tak. Być może na morzu nie jest to istotne, ale podczas ważenia poszczególnych kontenerów, jasno określona waga palety euro, może znacząco pomóc w obliczeniu masy przewożonego towaru. Zwłaszcza, że tarę (czyli masę kontenera) łatwo można odczytać z jego karty informacyjnej.

Przewóz drogą lądową – TIR-y wchodzą do akcji

Biorąc pod uwagę tak uniwersalne rozwiązania jak euro paleta wymiary ich odnoszą się również do pojemności przyczep TIR-ów. W każdym z nich zmieszczą się aż 33 europalety, z których każda może być przecież załadowania innym towarem. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że na stabilnym podłożu każda z nich może utrzymać ciężar do 4 ton, to doskonale widać ich prostotę, która połączona jest z funkcjonalnością.

Poza tym europalety są tak skonstruowane, że nawet w stosunkowo ciasnym wnętrzu naczepy TIR-a, mogą one być bezpiecznie usadowione, a w razie wystąpienia takiej konieczności, mogą być też szybko rozładowane do magazynu. Wiąże się to z faktem, że każda z nich wyposażona jest w specjalne udogodnienia konstrukcyjne, dzięki którym załadunek paletami i ich późniejszy transport, stają się o wiele łatwiejsze.

Podsumowanie

Wymiary palet euro i ich masa, to parametry nieprzypadkowe. Ich normalizacja sprawia, że logistyka towarowa przebiega o wiele łatwiej i sprawniej. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że europalety będą służyć w transporcie jeszcze przez wiele lat. Nikt bowiem nie opracował tak wygodnego, a zarazem funkcjonalnego sposobu ujednolicenia zarządzania transportem i stanami magazynowymi.