19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

In vitro – szansa na szczęście

2 min read

Niepłodność
Na przestrzeni ostatnich lat problem niepłodności staje się coraz bardziej powszechny i dotyka wielu par nie tylko w Polsce ale również na całym świecie. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z WHO, przyjmuje się, że problem ten dotyczy około 15% par w wieku rozrodczym, czyli średnio co piątej pary w Polsce. Nie jest to już tylko kolokwialnie mówiąc suche pojęcie ale choroba społeczna, na którą napotyka coraz więcej par, w tym również z naszego bezpośredniego otoczenia.

Niepłodność a bezpłodność

Na wstępnie należy odróżnić niepłodność od bezpłodności. Niepłodność to stan niezdolności do poczęcia i urodzenia dziecka, mimo, że para współżyje bez zabezpieczenia przez okres trwający co najmniej 12 miesięcy. Przyjmuje się, że jest to stan czasowy i uleczalny.Bezpłodność natomiast to stan trwałej niezdolności do do poczęcia i urodzenia dziecka. W tej sytuacji jedyną szansą na poczęcie i posiadanie dziecka jest zapłodnienie pozaustrojowe lub adopcja.

Zapłodnienie pozaustrojowe

Zapłodnienie pozaustrojowe potocznie nazywane in vitro, w odróżnieniu od in vivo, opiera się na tym, że żeńska i męska komórka rozrodcza pobierana jest od rodziców (lub dawców), następnie są one łączone w środowisku zewnętrznym, a w dalszej kolejności zarodek zostaje umieszczony w macicy kobiety. Oczywiście proces ten jest dużo bardziej skomplikowany i monitorowany na każdym z etapów przez specjalistów. Pobranie komórek żeńskich (pick up) oraz transfer zarodka poprzedza stymulacja hormonalna kobiety. Sam proces zapłodnienia pozaustrojowego rozpoczyna się od wykonania szeregu badań. Dotyczą one zarówno kobiety, jak i mężczyzny. W przypadku kobiet do podstawowych badań należy USG narządów rodnych i badanie krwi, natomiast w przypadku mężczyzn jest to badanie nasienia. Jeżeli chodzi o podstawowe Badanie nasienia cena, w zależności od ośrodka oscyluje w granicach 140-180 zł. W przypadku gdy chodzi o rozszerzone badanie nasienia cena wzrasta do kilkuset zł. W przypadku in vitro cena zależy od ośrodka, w którym procedura będzie wykonywana oraz od liczby koniecznych etapów, ponieważ ich rodzaj i ilość zależy od konkretnego przypadku. Jednakże przyjmuje się, że w odniesieniu do in vitro cena, wynosi od około 10 000 zł do nawet 20 000 zł. Jeśli zaś chodzi o leczenie niepłodności cena jest zdecydowanie niższa, dotyczy ona przede wszystkim farmakoterapii.

Ze względu na fakt, że gdy chodzi o leczenie niepłodności cena jest zdecydowanie niższa, jest to pierwszorzędne działanie z wyboru, poprzedzające bardziej kosztowne zapłodnienie pozaustrojowe.