19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak działa termos?

2 min read

Choć termos jest sprzętem dość powszechnie używanym zarówno w domu, jak i w podróży, to jednak mimo to wielu jego użytkowników nie do końca wie, na jakiej zasadzie on konkretnie działa. Co powoduje, że nawet po wielu godzinach od wlana do niego herbaty cały czas jest ona ciepła?

Czym jest termos?

Jak można opisać szklany termos komuś, kto nigdy nie miał z takich dodatkiem do czynienia? Jest to swego rodzaju naczynie, które przypomina nieco większy kubek, lub jak to często mówią jego właściciel, po prostu dzbanek lu nawet wazon. Jest on szczelnie zamykany, co powoduje, że można bez przeszkód wlewać do niego płyny i zabierać ze sobą np. na rower.Najważniejszą zasadą i sensem posiadania termosu, jest jego funkcja polegająca na tym, że wlana do niego gorąca herbata lub też kawa, przez bardzo długi czas pozostaje ciepła. Można więc np. po wielu godzinach jazdy na rowerze w dalszym ciągu cieszyć się ciepłym napojem.

W jaki sposób działa termos?

Jak jednak działa szklany termos? Co dokładnie dzieje się w jego wnętrzu, dzięki czemu umieszczone w nim płyny przez tak długi czas trzymają swoją temperaturę? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest fakt, że termos szklany został tak zaprojektowany, aby utrzymywać w swoim wnętrzu nie temperaturę otoczenia, lecz temperaturę wlanego do niego płyny. Powoduje to, że przykładowo herbata nie stygnie tak szybko, ponieważ pojemnik, w którym jest umieszczana, stara się utrzymywać właśnie jej temperaturę.Co jednak powoduje, że termos w taki właśnie sposób działa? Odpowiedzialne są za to specjalne użyte do prodykcji materiały, które nie absorbują i nie przewodzą ciepła. Powoduje to, że ciepło zostaje zatrzymane we wnętrzu termosu, dzięki czemu skutecznie ogrzewa on płyn.

Czy termon może chodzić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy termos jest w stanie odwrócić swoje działanie i zamiast utrzymywać ciepło płynu, przez dług czas powodować, że będzie ono chłodne, a wręcz zimne. Miałoby to równie ogromne zalety, jak jego ogrzewanie.Co ciekawe, jest to oczywiście możliwe. Mało tego, właśnie takie było główne i początkowe zamierzenie jego twórców podczas projektowania termosu. Miał on być wykorzystywany w laboratoriach, gdzie miał w niskiej temperaturze utrzymywać np. azot.

Termoz szklane dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.