12 września, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak rozładować baterie niklowo kadmowe?

2 min read

Teoretycznie nie ma nic prostszego, niż rozładowanie akumulatora. Jeśli zna się jego napięcie znamionowe, można z łatwością podpiąć do niego każdy odbiornik prądu stałego. Problem w tym, że w przypadku baterii niklowo kadmowych proces ten nie jest taki prosty. Na co zatem warto brać uwagę podczas ich rozładowywania/

Liczy się pojemność

Baterie niklowo kadmowe mają jedną, istotną wadę. Jest nią tzw. „efekt pamięci”, który z biegiem czasu prowadzi do znacznego obniżenia pojemności akumulatora. Jak mu zaradzić? Teoretycznie jest to bardzo proste. Wystarczy rozładować go do określonej wartości napięcia, a następnie ponownie załadować. Niestety nie zawsze jest to możliwe!

Często zdarza się, że baterie niklowo kadmowe zaczynają powoli, acz nieubłaganie, tracić swoją pojemność. Czasem proces ten ma dość skokowy przebieg. Jeśli zjawisko to ma miejsce, to konieczne jest rozładowanie baterii za pomocą specjalnej ładowarki. Uzyskanie niższych wartości za pomocą „klasycznego obciążenia” nie zawsze jest bowiem możliwe.

Jakie wartości napięć wziąć pod uwagę?

Jeśli pojemność baterii niklowo kadmowej ulega istotnemu zmniejszeniu, konieczne jest rozładowanie ich do określonego poziomu napięcia. Zaleca się, by rozładowanie formatujące baterie, miało miejsce przynajmniej raz na 5 cykli ładowania. W jego trakcie należy obniżyć napięcie na ogniwie do wartości 1 V.

Jeśli problem ten się powtarza, proces ten należy powtórzyć, z uwzględnieniem znacznie niższych wartości napięć. Zaleca się, by rozładowanie to miało miejsce do wartości zaledwie 0.7 – 0.8 V, dzięki czemu ewentualne skutki tzw. „efektu pamięci”, zostaną możliwie skutecznie wyeliminowane. Jeśli powyższe czynności nie przyniosą oczekiwanego efektu, konieczne będzie zastanowienie się nad zakupem nowych ogniw.

Ładowanie do pełna jest ważne!

Chcąc podtrzymać pojemność baterii niklowo kadmowych na określonym poziomie, należy pamiętać o ich naładowaniu do pełnej wartości pojemności. Oznacza to konieczność ładowania układu prądem ściśle określonym przez producenta. Co ważne – istotny jest również czas ładowania, który zwykle oscyluje w granicach 12 – 16 godzin.

Podsumowując, proces formatowania baterii niklowo kadmowych, jest zwykle skuteczny w (przynajmniej częściowym) przywracaniu pełnej wartości pojemności ogniwa. Jeśli formatowanie nic nie daje, konieczny będzie zakup zupełnie nowych baterii o znacznie lepszych parametrach pracy.