19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Zalety akumulatorów NiMH

2 min read

W zależności od konkretnego przeznaczenia jedne typy akumulatorów mają przewagę nad drugimi. Przykładowo, akumulatory niklowo kadmowe pomimo zawartości bardzo toksycznego kadmu wciąż znajdują liczne zastosowania m.in. ze względu na wysoką pojemność w niskich temperaturach. Również akumulatory NiMH posiadają swoje mocne strony.

Jak działają akumulatory?

Niezależnie czy używamy baterii w laptopie, telefonie czy mówimy o samochodowym akumulatorze ogólna zasada działania jest identyczna. Akumulatory magazynują energię w postaci wiązań związków chemicznych z których są zbudowane. W odróżnieniu jednak od zwykłych baterii są ogniwami odwracalnymi, czyli takimi w których ponowny przepływ prądu będzie skutkować „odbudowaniem” się pierwotnej struktury chemicznej. Podpięcie przewodów powoduje pojawienie się napięcia elektrycznego pomiędzy poszczególnymi związkami chemicznymi w akumulatorze. Powoduje to rozpad tychże związków, co skutkuje powstaniem przepływu prądu elektrycznego możliwego do wykorzystania w typowych układach elektronicznych.

Akumulator NiMH

Nazwy akumulatorów wywodzą się od związków chemicznych z których są zbudowane. NiMH oznacza akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe. W roli katody występuje płyta wytworzona z niklu, natomiast anodą jest odpowiedni stop metalu. Może nim być mangan, magnez, kobalt, aluminium a nawet również nikiel, który wraz z domieszką innych metali będzie mógł działać jako elektroda ujemna. W skład anody może wchodzić wiele różnych innych metali, dlatego w nazwie tego rodzaju akumulatorów człon odnoszący się do niej ogólnie określa, że są to metale. Podczas ładowania z anodą reaguje wodór, efektem jest powstawanie wodorku metalu. Akumulator nimh cechuje się wysoką pojemnością oraz mniejszym efektem pamięci. Jednak ten typ baterii wymaga formowania oraz jest wrażliwy na skutki zbyt długiego ładowania.

Cechy akumulatorów NiMH

Tego typu akumulatory nie zawierają toksycznych pierwiastków chemicznych. Do ich zalet należy zaliczyć dużą gęstość energii oraz wysoką pojemność tego typu baterii. Mogą swobodnie pracować w zakresie temperatur od -10 st. C do +40 st. C. Zdarza się, że akumulator NiMH wytrzymuje tylko 200 – 300 cykli pracy, jednak niektórzy producenci potrafią pokonać tę trudność: baterie NiMH są powszechnie stosowane w samochodach hybrydowych.