20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak skompletować ubranie myśliwskie?

2 min read

Wybierając się na polowanie czy nocny pobyt na ambonie, dobrze jest posiadać dostosowany do tego strój. Niedopowiedzeniem byłoby stwierdzić, że ważna jest jedynie jego kolorystyka, bowiem duże znaczenie ma również szereg innych kwestii.

Strój myśliwski – jaki na polowanie?

Poszukując stroju na polowanie dla myśliwego, warto kierować się w dużej mierze porą roku. Latem strój powinien być wygodny, ale też dość przewiewny i niezbyt gruby, bowiem temperatury panujące na zewnątrz mogłyby sprawić, że polowanie stałoby się katorgą.

Duże znaczenie, zarówno zimą jak i latem, mają również wygodne buty z membraną wodoodporną. Polowania z reguły zaczynają się wczesnym rankiem, toteż nawet jeśli nie pada deszcz – trawa jest pokryta rosą. Buty, które nie są zabezpieczone przed wodą, nie dość, że szybciej się niszczą, to jeszcze powodują dyskomfort u noszącego. Letnie obuwie może być nieco lżejsze, jednak zimowe powinno posiadam dobre zabezpieczenie przed chłodem.

Zimowe stroje na polowania powinny być zdecydowanie cieplejsze, a także chronić przed wiatrem, zimnem i ewentualnymi opadami atmosferycznymi. Warto pamiętać, że podczas kilkugodzinnej wyprawy po lesie można porządnie zmoknąć i kwestią pierwszorzędną jest, aby nie dopuścić do przemoknięcia materiału ubrań zewnętrznych, jak kurtka, czapka czy spodnie.

Ubranie myśliwskie – na ambonę

Choć podczas polowań na ambonach strój nie ma aż tak dużego znaczenia i nie musi być na przykład wodoodporny (znajdujemy się pod zadaszeniem), warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed chłodem, a także kamuflaż.

Podczas nocnych pobytów na ambonie, szczególnie zimą, można mocno zmarznąć. Brak ruchu oraz temperatura otoczenia sprawiają, że taki strój powinien dobrze zabezpieczać przed zimnem. Dodatkowo, szczególnie jeśli ambona nie jest dobrze zabudowana i istnieje uzasadnione ryzyko, że zwierzęta mogłyby dostrzec ubrania, dobrze jest zwrócić uwagę, aby strój był w ciemnych, kamuflujących kolorach.

Tania odzież myśliwska – gdzie kupić?

Dzięki szerokiej ofercie strojów myśliwskich w różnych cenach, każdy znajdzie coś w kwocie, którą uzna za odpowiednią. Tanie ubrania myśliwskie wcale nie muszą być złej jakości, dlatego warto je przetestować i wziąć pod uwagę.

Kompletując odzież na polowania, należy się liczyć z koniecznością zakupu kilku kompletów ubrań, bowiem na każdą porę roku ubiera się co innego, jednak zakupy te można rozłożyć w czasie.