16 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Ile trwa szkolenie AFF?

2 min read

Szkolenia AFF to szkolenia spadochronowe oparte o nowatorską metodą Accelerated Freefall. Ich zadaniem jest przygotowanie kursanta do samodzielnych skoków ze spadochronem. Nie jest to kurs łatwy, ale jest pierwszym krokiem na drodze do oddawania skoków bez instruktora. Ile trwa takie szkolenie AFF?

Dwie części

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria to wykłady. Powinny one objąć przynajmniej 8 godzin. W tym czasie kursanci szkolenia AFF powinni dowiedzieć się, jak zachowywać się w powietrzu i jak zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli pojawia się wiele pytań i wątpliwości, to część teoretyczna może być przedłużona.

Część praktyczna jest uzależniona od wielu czynników. W idealnej sytuacji można ją odbyć w jeden weekend. Każdy kursant powinien odbyć przynajmniej po dwa skoki z różnych poziomów. Oczywiście każdy z nich odbywa się pod okiem instruktora lub dwóch instruktorów.

Zależy od kursanta

Niektóre osoby potrzebują więcej czasu niż przewiduje program kursu. Zdarza się, że pojawia się bariera lękowa związana z wysokością i oddanie skoku ze spadochronem okazuje się być wyjątkowo trudnym wyzwaniem. Warto, więc wiedzieć, że takie osoby potrzebują więcej czasu do tego, by poczuć się bezpiecznie w samolocie oraz poza nim.

Kursanci, którzy muszą dłużej oswajać się z wysokością siłą rzeczy dłużej będą też realizowali całe szkolenie. W takim wypadku warto też zastanowić się nad tym, czy warto brać w nim udział. Wysokość nie jest dobrym miejscem na ataki paniki. Być może dla bezpieczeństwa własnego oraz instruktorów lepiej byłoby zrezygnować ze skoków lub wrócić do nich dopiero po odbyciu psychoterapii, która pomoże uprać się z lękiem wysokości.

Zależy od pogody

Skoki w ramach szkolenia AFF są zaplanowane na jeden weekend. Zdarza się jednak, że nie ma możliwości ich realizacji, bo pogoda nie sprzyja. W czasie deszczu oraz po zmroku nie oddaje się skoków. Przeszkodą może też być zbyt silny wiatr.

Warto mieć to na względzie, bo ostatecznie może wpłynąć na to, ile tak właściwie będzie trwał kurs. Przy złej passy zdarzają się całe tygodnie bez właściwej pogody i bez możliwości zorganizowania spotkania. Wtedy, całość kursu się przedłuża i trudno określić, kiedy się skończy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.