19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Polowanie

2 min read

Na polowanie składają się czynności: tropienie, ściganie, strzelanie i pozyskiwanie zwierzyny. Podczas ich wykonywania, myśliwi muszą przestrzegać obowiązującego prawa.

Polowanie dawniej i dziś

Polowanie wywołuje raczej negatywne skojarzenia. Każdy nieszczęśliwy wypadek, każda martwa naszpikowana ołowiem kaczka znaleziona w sezonie ochronnym lub zapowiadany masowy odstrzał dzików (forma walki z ASF) wywołuje liczne protesty ekologów i aktywistów. Dawniej zasadzki na dzikie zwierzęta urządzali królowie i prezydenci. Była to forma relaksu, sportu, okazja do załatwienia politycznych spraw, zaprezentowania odwagi i męskiej krzepy. Biegającą i szczekającą sforę psów, jadących konno myśliwych dmących w rogi zastąpili myśliwi w autach, wyposażeni w wysokiej jakości przyrządy optyczne, termowizory itp.

Gdzie szukać informacji o polowaniach?

Dokładne dane o zbliżających się polowaniach można uzyskać w kole łowieckim, do którego się należy albo w ramach którego bierze się udział. Można też sprawdzić ogłoszenia na portalach łowieckich. Bardzo często pojawiają się ogłoszenia łowieckie o treści: „kupię polowanie zbiorowe” lub „poszukuję możliwości zapolowania”. Portal łowiecki to także zbiór innych przydatnych informacji. W kalendarzu polowań można podejrzeć, w jakim okresie dopuszczalne jest polowanie na łosie, wilki czy kaczki. Można sprawdzić prognozę pogody (może nie każdy lubi tkwić w strugach deszczu, zwłaszcza jeśli polowanie jest pasją, a nie pracą) i fazę księżyca. Laik teraz się pewnie uśmieje, ale myśliwi wiedzą, że podczas pełni czas polowania można wydłużyć do nocnych godzin.

Portal łowiecki

Służy informacją wiedzą, pomocą. Można tu znaleźć ciekawe artykuły, interpretacje zmieniającego się prawa łowieckiego. Dzięki forum lub chatowi można wziąć aktywny udział w dyskusjach na różne tematy. Przejrzyste i profesjonalne materiały stanowią nie lada pomoc dla młodych stażem myśliwych, a dla tych starszych, którzy też muszą aktualizować posiadane informacje, są skarbnicą wiedzy. Szczególnie cenione są te portale łowieckie, które posiadają zakładkę „ogłoszenia łowieckie”. Na bezpłatnej platformie spotykają się dwie strony transakcji i można tu znaleźć wszystko to, co prawdziwy myśliwy potrzebuje – od psa, po broń i samochód. Jeśli ktoś planuje wyprawę na zwierzynę, powinien na portal koniecznie zajrzeć.