19 maja, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Jak znaleźć opiekunkę do dziecka?

2 min read

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że znalezienie dobrej niani bardzo często jest niezwykle pracochłonnym zadaniem. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt, ponieważ każdy rodzic szuka najlepszej możliwej opieki dla swojego dziecka. Jakie cechy powinna posiadać dobra opiekunka do dziecka?

Obserwacja dziecka

Rekomendowane jest przede wszystkim obserwowanie swojego dziecka i jego reakcji na nową osobę. Jak wiadomo pociecha może być zaskoczona nową sytuacją. Godny uwagi jest fakt, że zdecydowana większość dzieci będzie na początku zachowywała dystans wobec nowych osób.

Ponadto dziecko będzie przyglądało się rodzicom. Jeżeli będą oni bardzo przyjaźnie nastawieni do kobiety, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pociecha stosunkowo szybko nawiąże kontakt z nową osobą. Warto pozwolić przyszłej opiekunce zainicjować kontakt ze swoim dzieckiem. Można dzięki temu zobaczyć jej podejście do dzieci.

Przekazanie kandydatce swojego podejścia do wychowania

Jest to bardzo istotna kwestia, o której niestety zapomina bardzo duża liczba rodziców wybierających opiekunkę do swojej pociechy. Przykładowo należy poinformować, że nie stosuje się metody polegającej na wypłakiwaniu się, tylko bardzo szybko reaguje się na płacz dziecka, a następnie zaspokaja jego potrzeby.

Rekomendowane jest również poinformowanie o swoich oczekiwaniach. Rodzice muszą powiedzieć, że chcą, by ich dziecko było noszone na rękach. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba rodziców chce, by niania karmiła ich pociechę zgodnie z BLW.

Jaki cechy powinna mieć jeszcze Opiekunka do dziecka?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zadaniem osoby wykonującej omawiany zawód jest zajmowanie się dzieckiem zgodnie ze wskazówkami i życzeniami rodziców. Oczywiście warto być otwartym na różne propozycje opiekunki. Rodzice nie mogą ignorować jej uwag czy obserwacji. Należy mieć świadomość, że podstawą świetnej współpracy będzie bardzo dobra relacja.

Zalecane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji zadawanie dużej ilości pytań. Warto również poznać jej pogląd na różne kwestie. Należy wśród nich wymienić podejście do rozpieszczania dziecka. Rodzice powinni także dowiedzieć się od opiekunki, w jaki sposób będzie ona próbowała uspokoić pociechę. Istotne znaczenie będzie miało także zebranie dokładnego wywiadu. Kandydatka powinna powiedzieć, jak najwięcej informacji na swój temat. Warto zapytać, jakie ma doświadczenie.