29 marca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Kiedy udać się do psychologa dziecięcego?

2 min read

Jeszcze kilka lat temu wizyta u psychologa wiązała się z dużą nieufnością wśród społeczeństwa, a ze strony rodziców z obawą przypięcia dziecku łatki choroby psychicznej. Dziś wizyta u psychologa dziecięcego nie jest niczym niezwykłym i pomaga rozwiązać wiele problemów. Kiedy udać się do psychologa dziecięcego?

Po co iść do psychologa dziecięcego?

Warto wiedzieć, że psycholog dziecięcy w Gliwicach nie pracuje wyłącznie z dzieckiem. Chcąc zrozumieć istotę problemu należy spojrzeć na niego przez pryzmat funkcjonowania rodziny.

Poznanie środowiska, w którym dziecko funkcjonuje, poglądów na wychowanie zarówno mamy, jak i taty, a czasami innych członków rodziny, którzy mają duży wpływ na dziecko jest pierwszym krokiem, do zdobycia wiedzy o dziecku.

Psycholog dziecięcy w Gliwicach to nie tylko pogotowie ratunkowe, gdy w rodzinie jest problem. Warto zasięgnąć opinii psychologa na temat rozwoju dziecka. Ocena kompetencji społecznych, sprawności fizycznej, więzi z każdym z rodziców, emocji, umiejętności zabawy, koncentracji uwagi czy zdolność komunikacji – to wszystko płaszczyzny, na których przyda się pomoc psychologa dziecięcego w Gliwicach.

Jest problem

Dzisiejsza rzeczywistość również dla dzieci nie jest łatwa. Wysokie wymagania względem dziecka, szybkie tempo życia, czy niewielki kontakt z zapracowanymi rodzicami odbijają się na dziecku.

Problemy ze snem, jedzeniem, komunikacją, czy umiejętnością nawiązania bliskich relacji w grupie to powody, dla których warto poszukać pomocy psychologa dziecięcego w Gliwicach. Dziecko, które nie radzi sobie z dniem codziennym będzie agresywne lub bardzo wycofane, będzie źle jadło, spało, czy opuści się w nauce. Takie symptomy to znak dla rodziców, że w życiu dziecka dzieje się coś, z czym dziecko samodzielnie nie jest w stanie sobie poradzić i potrzebuje pomocy specjalisty.

Wizyta u psychologa

Praca terapeutyczna z rodziną poprzedzona jest spotkaniami, które mają pomóc w zdiagnozowaniu problemu. Czasami takie spotkania będą odbywały się wyłącznie z dzieckiem. Innym razem wyłącznie z rodzicami. Po rozpoznaniu problemu cała rodzina będzie uczestniczyła w zajęciach terapeutycznych.

Zajęcia terapeutyczne, by mogły być skuteczne muszą przebiegać w atmosferze zaufania oraz szczerości. Dziecko musi mieć pewność, że to o czym dowie się psycholog bez jego zgody nie zostanie przekazane rodzicom. Wprowadzenie jasnych zasad oraz przestrzeganie ich przez wszystkie strony to pierwszy krok do poprawy sytuacji.

Czas trwania zajęć terapeutycznych u psychologa dziecięcego w Gliwicach jest uzależniony od skali problemu, z jakim musi zmierzyć się dziecko oraz efektów, które osiągnie.