16 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Kudzu pomoże w walce z chorobą alkoholową

2 min read

Leczenie choroby alkoholowej może odbywać się różnymi metodami. Wśród nich znajdują się naturalne preparaty wspierające wyjście z nałogu. Jednym z najczęściej polecanych jest kudzu, a dokładnie korzeń tej rośliny. Jakie ma właściwości i jak może pomóc osobom uzależnionym od alkoholu?

Czym jest kudzu?

Roślina kudzu, a dokładnie opornik łatkowaty lub ołownik łatkowaty, jest rodzajem pnącza rosnącego dziko w krajach azjatyckich. Również jest ono spotykane dzisiaj na innych kontynentach świata.

Kudzu jest od wielu wieków stosowane w naturalnej medycynie krajów Azji, między innymi w celu leczenia alkoholizmu, za co odpowiadać mają składniki aktywne znajdujące się w korzeniu rośliny.

Kudzu a alkoholizm

Korzeń kudzu zawiera wiele wartościowych substancji, między innymi przeciwutleniające izoflawonoidy. Zaliczają się do nich również daidzeina i daidzina. To właśnie one mają nadawać Kudzu właściwości umożliwiające walkę z nałogiem.

Według badań klinicznych korzeń kudzu podawany w kapsułkach w dawce 500 mg przez czas tygodnia miał zmniejszyć spożycie alkoholu u osób badanych nawet o 40%.

Z tego względu korzeń kudzu używany jest tradycyjnie w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, pomagając im odstawić ten trunek.

Jak działa kudzu?

Działanie korzenia kudzu w przypadku nałogu alkoholowego ma wynikać przede wszystkim ze zmiany metabolizmu alkoholu.

Ma on redukować tworzenie się kwasu octowego, który powoduje tzw. kaca, a także powodować większe stężenie neuroprzekaźników – serotoniny i dopaminy, co także ma pomagać w walce z nałogiem.

W rezultacie prezentowane przez kudzu właściwości powodują, że roślina ta pomaga zmniejszyć chęć picia alkoholu i w ten sposób umożliwia łatwiejsze wyjście z uzależnienia.

Jak stosować korzeń kudzu?

Obecnie w sklepach można znaleźć suplementy diety zawierające korzeń kudzu. Bazują one na sproszkowanym korzeniu, umożliwiając jego łatwe stosowanie.

Najczęściej zaleca się stosowanie korzenia kudzu w dawce 500-1000 mg dziennie. Tabletki zażywa się w trakcie posiłku.

Nie należy zażywać ich w okresie ciąży karmienia piersią oraz przy uczuleniu na składniki preparatu.

Wobec tego korzeń kudzu może być bardzo dobrym wyborem dla osób, które mają trudności z odstawieniem alkoholu.