19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Rodzaje autoklawów

2 min read

Autoklawy medyczne to ważne urządzenia w gabinetach stomatologicznych, lekarskich, salonach tatuażu, kosmetycznych itp. – we wszystkich miejscach, gdzie ważna jest sterylność stosowanego sprzętu. Ich zastosowanie przekłada się na bezpieczeństwo osób korzystających z usług gabinetu lub salonu, więc wybór autoklawu medycznego ma bardzo duże znaczenie. Jakiego typu powinien być?

Klasa B

Autoklawy medyczne klasy B są najbardziej zaawansowane i pozwalają na czyszczenie nawet sprzętu o dość trudnej budowie, jak cewników, igieł czy endoskopów. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technologii, która na przemian tworzy próżnię i wstrzykuje parę do urządzenia. Niektóre modele tego typu posiadają ekrany, możliwość podłączenia do drukarki lub komputera, co sprawia, że mają szersze zastosowanie.

Klasa S

W autoklawach medycznych klasy S także powstaje próżnia, co jest możliwe dzięki pompie próżniowej, ale inaczej niż w przypadku autoklawów medycznych klasy B, dzieje się tak tylko na początku całego procesu. To najczęściej spotykane autoklawy, mające zastosowanie m.in. w gabinetach kosmetycznych, medycznych, salonach tatuażu, gdzie nie pojawiają się urządzenia na tyle skomplikowane, by konieczne było użycie autoklawów typu B, ale jednocześnie istnieje obawa, że autoklawy klasy N będą niewystarczające.

Klasa N

Autoklawy medyczne tej klasy są już dość rzadko spotykane ze względu na swoją stosunkowo niedużą skuteczność i ograniczone działalnie. Można w nich sterylizować tylko urządzenia proste, lite, ponieważ w przypadku porowatych czy nierównych powierzchni może się to okazać nieskuteczne. W urządzeniach tej klasy również powstaje próżnia, jednakże jest ona tworzona przy użyciu pary wodnej, wypierającej powietrze z urządzenia. Są to obecnie dość rzadko spotykane autoklawy, co ma związek z ich ograniczoną możliwością zastosowania, ale nadal pełnią swoją funkcję.

Normy i obostrzenia

Oczywiście zwracanie uwagi na samą klasę nie wystarczy. Należy także sprawdzić, czy poza deklaracjami producenta urządzenie posiada certyfikat poświadczający bycie urządzeniem medycznym, a także spełnia wymogi sanepidu – bez tego nie ma mowy o zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentowi i odpowiedniej sterylności narzędzi.

Autoklawy medyczne dostępne są w ofercie beautysystem.pl.