28 marca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Dezynfekcja a sterylizacja

2 min read

Dezynfekcja i sterylizacja często są mylone, wiele osób stosuje te słowa wymiennie co jest dużym błędem, ponieważ terminy te oznaczają zupełnie coś innego. Poniżej opisano te dwa procesy, dzięki temu można będzie poznać różnicę.

Dezynfekcja — czym jest i czego się do niej używa?

Dezynfekcja wykorzystywana jest do niszczenia drobnoustrojów na powierzchniach użytkowych. Niestety nie jest to proces w pełni skuteczny, ponieważ zabija jedynie drobnoustroje w formie wegetatywnej. Dezynfekcja medyczna charakteryzuje się większą skutecznością, za jej pomocą można pozbyć się prątków gruźlicy oraz enterowirusów.

Dezynfekcja medyczna wykonywana jest za pomocą różnych środków. Wyróżniamy dezynfekcje termiczną, która służy do odkażania wyposażenia sanitarnego, odbywa się to za pomocą pary wodnej. Innym rodzajem jest dezynfekcja chemiczna, do której wykorzystywane są środki chemiczne o różnych stężeniach i właściwościach. Jest ona najpopularniejszym sposobem dezynfekcji. Połączeniem tych metod jest dezynfekcja chemiczno — termiczna, która przeprowadzana jest w specjalnym urządzeniu, wrażliwym na wysoką temperaturę. Można także użyć promieniowania UV, ale nie zabija ona form wegetatywnych drobnoustrojów.

Sterylizacja — czym jest i czego się do niej używa?

Sterylizacja to proces, w którym giną wszystkie żywe formy drobnoustrojów. Jeżeli sterylizacja medyczna wykonywana jest w odpowiedni sposób to można mówić o jej 100% skuteczności. Używana jest do sterylizacji sprzętu medycznego wielokrotnego użytku. Po tym procesie narzędzia mogą mieć ponowny kontakt z organizmem.

Sterylizacja odbywa się za pomocą wielu metod, np. parą wodną, suchym gorącym powietrzem, promieniowaniem nadczerwonym czy kwasem nadoctowym. Jednak 100% skuteczności przynosi Sterylizacja medyczna w autoklawie.

Porównanie

Dezynfekcja i sterylizacja są procesami odkażania o innym stopniu dokładności. Choć zastosowane metody w obu procesach są podobne to jedynie sterylizacja w autoklawie przynosi pełną skuteczność. Sterylizacja charakteryzuje się większą skutecznością niż dezynfekcja. Dezynfekcja może poprzedzać sterylizację w ciągu sterylizującym. Dezynfekcja zabija jedynie wegetatywne formy drobnoustrojów, w sterylizacji usuwane są także żywe organizmy.