16 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Obrazy bez praw autorskich – cenne narzędzie dla blogera

2 min read

Prowadzenie bloga wiąże się z zamieszczaniem atrakcyjnych postów, które powinny nie tylko zachwycać wysoką jakością treści, ale także powinny być przyjemne dla oka. Konieczne jest więc umieszczanie na blogu różnych zdjęć i grafik, jednak te zazwyczaj kosztują, zwłaszcza kiedy chce się je umieścić na blogu. Receptą na oszczędności są wtedy obrazy bez praw autorskich.

Czym są takie grafiki?

Darmowe grafiki dostępne mogą być na rozmaitych zasadach. Część z nich jest darmowa tylko do użytku niekomercyjnego, a wiele blogów tworzonych jest w celu uprawiania skutecznego marketingu afiliacyjnego i związanego z tym osiągania pokaźnych dochodów. Nie wszystkie darmowe grafiki mogą być więc użyte na blogu, zwłaszcza na tym formowym lub służącym generowaniu zysku.

Można jednak zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest grafika bez praw autorskich udostępniana na licencji Creative Commons, w tym szczególnie na jej odmianie, jaką jest licencja CC0. Takie pliki można wykorzystać w nieograniczony sposób, w formie takiej, w jakiej są udostępniane, lub modyfikując je. Do tego używać można ich nawet w celach zarobkowych i to bez podawania źródła ich pochodzenia.

Gdzie znaleźć takie grafiki?

Obrazy bez praw autorskich dostępne są przede wszystkim, na platformach, których głównym przeznaczeniem jest udostępnianie takich plików. Zawierają one często wiele tysięcy zdjęć i grafik wektorowych, które każdy może swobodnie pobierać i używać do dowolnego celu. Bardzo często nie jest wymagana nawet rejestracja na takiej platformie, a więc nie trzeba podawać żadnych swoich danych.

Niejedna grafika bez praw autorskich jest też dostępna na stronach, które oferują głównie płatne grafiki stockowe, jednak w celu przyciągnięcia klientów posiadają one działy z grafikami na licencji CC0 lub innymi grafikami, które można wykorzystać na blogu, chociaż w przypadku innych licencji trzeba zawsze czytać ich warunki dotyczące tego, gdzie można taką grafikę umieszczać i czy przypadkiem nie jest konieczne podanie linku, pod którym dane zdjęcie można znaleźć.

Będąc blogerem, warto korzystać z darmowych grafik, gdyż pomaga to zminimalizować koszty związane z blogowaniem, które i tak zazwyczaj często są spore, w zależności od tego, jak i gdzie promuje się swój blog i na jakiej platformie jest on zbudowany.