22 grudnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Rodzaje trądziku

2 min read

Trądzik to dermatoza, która dotyka osoby w różnym wieku. Od tego zależy jego przebieg i sposób leczenia. Choć najczęściej dotyka nastolatków, to występuje również wśród niemowląt i osób dorosłych. W każdym przypadku skóra trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji.

Trądzik niemowlęcy

Dotyka niewielką populację noworodków i niemowląt do 16 miesiąca życia. Lekarze najczęściej wiążą jego przyczyny ze zmianami hormonalnymi matki oraz przegrzewaniem dziecka. Objawy trądziku niemowlęcego są podobne jak trądziku pospolitego, ale znacznie łagodniejsze. Najczęściej leczenie trądziku niemowlęcego nie jest konieczne. Przy prawidłowej pielęgnacji cery przechodzi samoistnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by dziecko nie drapało twarzy, najlepszym rozwiązaniem są rękawiczki zakładane na dłonie.

Trądzik młodzieńczy

Nazywany jest także pospolitym, ponieważ dotyczy ok. 80% populacji nastolatków, znacznie częściej chłopców niż dziewczęta. Główną jego przyczyną są zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania. Ich efektem jest nadmierne wydzielanie sebum, które zatyka mieszki włosowe. W rezultacie na skórze twarzy (choć nie tylko) pojawiają się zaskórniaki i krosty o różnym zabarwieniu.

Trądzik pospolity wymaga odpowiedniej pielęgnacji cery oraz leczenia dermatologicznego. Główną metodą leczenia trądziku są różnego rodzaju preparaty do stosowania miejscowego. Zawierają przede wszystkim witaminę A oraz wyciągi roślinne zapobiegające powstawaniu stanów zapalnych. W przypadku ostrego przebiegu choroby lekarz przepisuje antybiotyki do stosowania miejscowego oraz doustnego. Leczenie trądziku jest bardzo żmudne i może trwać nawet rok, w zależności od ustępowania objawów.

Trądzik różowaty

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zarumienieniu twarzy na nosie i policzkach. Najczęściej dotyka kobiety ok. 40 roku życia. Wśród przyczyn wymienia się zmiany hormonalne, stres, nadciśnienie tętnicze oraz używki (kawa, alkohol), opalanie. Bardzo często zmiana trybu życia jest wystarczająca, by pierwsze objawy ustąpiły.

W ostrym przebiegu z zaskórniakami i krostami leczenie trądziku wymaga zastosowania antybiotyków i większych dawek witaminy A, czasami konieczna jest także pomoc endokrynologa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.