19 lipca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Rodzina wielopokoleniowa czy dom opieki

2 min read

Społeczeństwo się starzeje, czy tego chcemy czy nie, każdy z nas będzie stary. Nikt nie chce o tym myśleć, gdy jest w pełni sił, jednak pewne kwestie warto rozważyć wcześniej, w końcu na własną starość pracujemy przez całe życie.

Model rodziny wielopokoleniowej

Do niedawna w naszym społeczeństwie funkcjonował model rodziny wielopokoleniowej. Seniorzy żyli w jednym gospodarstwie domowym wspólnie z dorosłymi dziećmi i wnukami, przy odrobinie szczęścia można nawet było spotkać rodziny cztero- pokoleniowe. Oczywiście rozwiązanie to miało swoje plusy i minusy. Zakładając wersję optymistyczną, starsze osoby były otoczone opieką i szacunkiem, często służyły pomocą przy opiece nad najmłodszymi- wiadomo przecież, że nie ma lepszej i czulszej opieki niż opieka dziadków.

Rozwiązanie takie było też dobre z punktu wychowania dzieci, miały możliwość obcowania z osobami bardziej doświadczonymi, które miały dla nich czas w porównaniu z zapracowanymi rodzicami, od początku uczyły się też szacunku dla starszych oraz pomocy innym. Jednak taki model ma też swoje minusy: osoby starsze często przejmowały obowiązki ponad swoje siły, w sytuacji gdy tak naprawdę same potrzebowały opieki i pomocy. Zdarzało się też że opieka nad seniorem była tak absorbująca, że była destrukcyjna dla rodziny, która nawet przy najlepszych chęciach nie była w stanie podołać ogromowi pracy- było to destrukcyjne zarówno dla osoby starszej jak i rodziny.

Dom opieki

Wyjściem z tej sytuacji stały się domy opieki zwane też domami seniora, stworzono je z myślą o osobach nie mających bliskich, mogących się nimi zaopiekować czy też seniorach wymagających stałej czy też specjalistycznej opieki- której rodzina zwyczajnie nie byłą w stanie podołać.

Dom seniora jest z założenia placówką gdzie osoba starsza ma czuć się dobrze, gdzie usunięto bądź zniwelowano przeszkody architektoniczne i gdzie bez lęku seniorzy mogą przebywać i funkcjonować, ponieważ w każdej chwili mają dostępną pomoc wykwalifikowanego personelu, czuwającego nie tylko nad ich bezpieczeństwem ale też komfortem. Domy opieki nie są dziś tylko placówkami opiekuńczo- medycznymi, w związku z tym, że w starzejącym się społeczeństwie zmieniają się potrzeby zmienia się też profil takich domów. Dziś dom opieki to miejsce, gdzie osoby starsze mogą rozwijać swoje zainteresowania, spotykać się z innymi ludźmi w podobnym wieku ale też odpoczywać. Dziś już nie chodzi tylko i wyłącznie o dbanie o stan zdrowia seniorów ale też o ich dobre samopoczucie.