22 grudnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Ściany nośne, a ściany działowe

2 min read

Stawianie ścian działowych lub ich wyburzanie jest bardzo dobrym sposobem na poprawę funkcjonalności przestrzeni wewnątrz budynku. Dzięki takim działaniom można pomieszczenia powiększyć lub sprawić, że będzie ich kilka, ale o mniejszych wymiarach. Przestrzenie możemy ze sobą łączyć lub rozdzielać, albo robić pomiędzy nimi dodatkowe przejścia.

Lepszy układ pomieszczeń

Ściany działowe pozwalają na poprawienie planu danego wnętrza, które można doskonale dopasować do swoich potrzeb. Tego typu czynności możemy jednak wykonać tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z takimi ścianami. Wiedzieć bowiem trzeba, że konstrukcja budynku to nie tylko ściany działowe, ale także ściany nośne.

To właśnie ściany nośne podtrzymują całą konstrukcję i nie można ich ani burzyć ani przestawiać, ani nawet wykonywać w nich żadnych otworów.Taka przypadkowa i nieświadoma ingerencja w ścianę nośną, może spowodować prawdziwą katastrofę budowlaną.

Różnice między ścianami

Najważniejsze ściany w danej budowli to ściany nośne. Taka ściana przenosi ciężar własny z dachu, stropu, balkonów, wyższych ścian kondygnacji na fundamenty i inne części danego domu. Dodatkowo musi ona spełniać wszelkie warunki techniczne i izolacyjne, opracowane w projekcie danej inwestycji.

Ściany działowe są tylko przegrodami w pomieszczeniu. Służą one do przenoszenia jedynie swojego własnego ciężaru. Są one stawiane dopiero w drugim etapie budowy, mają wysokość zwykle jednej tylko kondygnacji i można nimi manewrować według własnych potrzeb. Wykonane są one z płyt kartonowo-gipsowych lub ze szklanych luksferów, które doskonale wprowadzają do wnętrz światło słoneczne.

Jak odróżnić ścianę od ściany?

Jeśli mowa o nowym budynku, to od razu na projekcie widać, która ściana jest, która. Ponadto sam inwestor może zdecydować już na wstępie budowy, gdzie ma być postawiona ścianka działowa. Gorsza sytuacja jest w starym budownictwie, gdzie mamy rozpocząć remont, a nie wiele o danych pomieszczeniach wiemy.

Można więc wtedy uznać, że ściany niższe, na których nie opiera się strop są ścianami działowymi. Innym sposobem na odróżnienie ścian od siebie jest skucie małego fragmentu tynku w miejscu łączenia ściany i stropu. Jeżeli przy suficie, na przykład, znajduje się zaprawa to mamy do czynienia ze ścianą nośną. Gdyby była tam przerwa, to wtedy chodziłoby o ścianę działową.