20 czerwca, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Skoki ze spadochronem- jak spróbować swoich sił?

2 min read

Jedną z najbardziej popularnych podniebnych atrakcji są skoki ze spadochronem. Wbrew pozorom nie wymaga to ani ponoszenia bardzo wysokich kosztów, ani długotrwałych szkoleń. Warunek jest tylko jeden, trzeba się zdecydować na skok w tandemie.

Czy każdy może skakać?

Skoki ze spadochronem uznawane są za sport niemal dla wszystkich. Niemal, bo ograniczeniem są pewne przeciwwskazania zdrowotne. Skakać nie mogą osoby ze stwierdzoną łamliwością kości oraz epilepsją. A w przypadku problemów z krążeniem, oddychaniem i kręgosłupem koniecznie trzeba się poradzić lekarza.

Poza przeciwwskazaniami lekarskimi na skokom spadochronowym, zwłaszcza tym w tandemie może przeszkodzić wysoka waga. W przypadku wagi powyżej 100 kg instruktor może odmówić wykonania skoku ze względów bezpieczeństwa.

Jak się przygotować do skoku?

Osoby o słabej kondycji nie muszą się obawiać, do skoków ze spadochronem nie jest wymagany żaden specjalny trening. Dobra kondycja się przydaje, ale nie jest wymagana do skoku ze spadochronem, nie trzeba więc wcześniej wykonywać żadnych forsownych treningów.

Na skok koniecznie trzeba przygotować wygodny, najlepiej sportowy strój. Specjalny kombinezon, chroniący przed niską temperaturą na początku skoku udostępniają zwykle firmy organizujące skoki, warto o to zapytać już podczas rezerwacji terminu. Koniecznym elementem, który trzeba zabrać na skok, są sznurowane buty.

Specjalistyczne kursy spadochronowe nie są wymagane, gdy skaczemy w tandemie. Na taki kurs powinni się za to zdecydować osoby, które chciałyby skakać regularnie. W ich przypadku, dla pozyskania licencji spadochronowej, najczęściej pierwsze skoki też odbywają się w tandemie, a kolejne są już wykonywane symultanicznie, z jednym lub dwoma instruktorami.

Gdy nastanie ten dzień

W dniu skoku też nie są wymagane żadne specjalne przygotowania. Oprócz wygodnego ubrania i koniecznie sznurowanych butów trzeba ze sobą zabrać tylko dobry humor. Dobre nastawienie z całą pewnością pozwoli czerpać więcej radości z krótkiej chwili skoku.

Przed skokiem ze spadochronem odbywa się zawsze krótkie szkolenie na temat bezpieczeństwa, a potem samolot zabiera skoczków na wysokość około 4 000 metrów. Skok z takiej wysokości to około minuty swobodnego opadania i 7-8 minut pod czaszą spadochronu.