5 grudnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Stal hss

2 min read

Skupy złomu prześcigają się w swojej ofercie cenowej, oferując klientom różne ceny za różne rodzaje metali. Najczęściej w takich miejscach skupuje się stal hss skup cena. Ceny w skupie uzależnione są od rodzaju stali, dlatego zanim udamy się do skupu warto wiedzieć jaki rodzaj stali chcemy sprzedać.

Czy jest stal?

Stal jest to metal wykonany ze stopu węgla i żelaza. W niektórych przypadkach, takich jak przy produkcji stali hss skup cena, do stopu węgla i żelaza dodaje się także inne pierwiastki, na przykład chrom. Jest to metal bardzo chętnie wykorzystywany, gdyż produkcja stali jest dość tania. Mimo, że produkcja stali jest tania, to w zamian otrzymuje się metal o wysokiej trwałości i twardości. Stal jest odporna na rozciąganie, uginanie i inne odkształcenia w wyniku działań mechanicznych. Dzięki wysokiej trwałości i odporności na działania mechaniczne, stal wykorzystuje się obecnie w: infrastrukturze, budownictwie, transporcie, urządzeniach.

Rodzaje stali

Obecnie wyróżnia się ponad trzy i pół tysiąca rodzajów stali. Ciężko byłoby tu przytoczyć wszystkie jej rodzaje, dlatego warto wspomnieć jedynie, o tych które są najczęściej stosowane i wykorzystywane. Najważniejszym podziałem jest klasyfikacja z uwagi na zastosowanie. Z tego punktu widzenia wyróżnia się cztery rodzaje stali: Stal hss skup cena, stal maraging, stal kwasoodporna oraz stal austenityczna, zwana także jako stal zaworowa.

Stal HSS skup cena

Najbardziej pożądanym rodzajem stali w skupach jest stal HSS skup cena. Skrót HSS pochodzi z języka angielskiego od słów High Speed Steel i oznacza stal szybkotnącą. Stal ta jest bardzo twarda, nie wygina się, nie zmienia swojego kształtu nawet w temperaturze 600 stopni Celsjusza. Wysoka twardość jest zasługą dodatków stopowych, jakie się znajdują w składzie stali hss, oto one: chrom (Cr) od 3,5% do 5%, molibden (Mo) od 1% do 11%, wolfram (W) od 1% do 21%, wanad (V) od 1% do 5% oraz kobalt (Co) od 4% do 13%. Dzięki swoim właściwością, stal ta jest wykorzystywana głównie do produkcji narzędzi, takich jak między innymi: wiertła, piły, noże tokarskie, gwintowniki, nawiertniki, frezy, narzynki. Cena stali HSS w skupie oscyluje w granicy od 10 złotych za kilogram do nawet 13 zł za kilogram.