16 kwietnia, 2024

Kekusz.pl

Portal ogólnotematyczny

Suszarnia warzyw – co warto wybrać z jej oferty?

2 min read

Suszarnie warzyw to firmy, które oferują warzywa suszone. W ich asortymencie można znaleźć wiele produktów, które świetnie sprawdzają się podczas przyrządzania pysznych dań jak zupy, sosy czy dania mięsne. Jakie suszone warzywa warto kupić?

Jak produkuje się suszone warzywa?


Produkcja warzyw suszonych polega na ich umyciu, rozdrobnieniu, a potem na poddaniu ich procesowi suszenia.

Suszenie służy do zredukowania ilości wody występującej w produkcie. Do tego celu używana jest maszyna określana jako suszarnia warzyw, czyli tak samo, jak firma, kora zajmuje się wytwarzaniem takich warzyw. W suszarni panuje wysoka temperatura, a także prowadzona jest stała wentylacja, dzięki czemu można skutecznie usuwać wodę z warzyw.

Podczas procesu suszenia warzywa zmniejszają swoją objętość, a także dochodzi w nich do zahamowania procesów przemian. Suszenie uniemożliwia również rozwijanie się w produktach drobnoustrojów. Wobec tego suszarnia warzyw nie musi dodawać do nich soli czy konserwantów, dlatego są one również tak zdrowe.

Warzywa suszone – zalety


Poddane procesowi suszeniu warzywa wyróżniają się wieloma zaletami. Dlaczego warto z nich korzystać podczas przygotowywania posiłków?

Do najważniejszych zalet suszonych warzyw zaliczane są:

  • Wyśmienity smak oraz intensywny aromat – silniejszy od warzyw świeżych.
  • Wydłużona trwałość – dzięki procesowi suszenia, który usuwa wodę.
  • Bogactwo cennych substancji odżywczych – składniki mineralne, błonnik.
  • Wszechstronne zastosowanie – można wykorzystać je do wielu dań.
  • Proste w użyciu – nie wymagają mycia, krojenia.
  • Szeroki wybór – dostępne są różne warzywa suszone oraz ich mieszanki, na przykład włoszczyzna.
  • Wolne od konserwantów – nie zawierają soli i sztucznych substancji konserwujących.

Jakie suszone warzywa warto kupić?


W asortymencie suszarni warzyw można znaleźć gamę produktów, które świetnie nadają się do przyrządzania wyśmienitych potraw, na przykład zup, sosów czy dań wegetariańskich lub mięsnych.

Bardzo popularne są susze warzywne jak włoszczyzna suszona, która składa się z mieszanki marchewki, pietruszki, pora, selera. Takie warzywa mogą być też kupione osobno w formie drobnego grysu.

Również warto zwrócić uwagę na suszone pomidory, które dobrze komponują się z suszonym czosnkiem czy suszoną cebulą. Na podstawie tych składników można przyrządzić między innymi wyśmienite sosy, dipy, pesto z olejem czy pasty do kanapek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A.